7.5.9 Audio vstupy a výstupy

Co je Audio V/V

Audio V/V jsou routovací objekty spolupracující s audio porty na audio-relé kartě. S jejich pomocí mohou tóny do ústředny vstupovat nebo naopak být přehrávány. Funkce vstupu může být využita jako zdroj vnějších tónů a naopak funkce výstupu může být využita jako rozhlas.

Audio porty

AUX karta může obsahovat dvě nebo čtyři zásuvky typu stereo jack s průměrem 3,5 mm, což představuje čtyři nebo osm portů. Pro každý z portů je potřeba definovat, zda se jedná o vstup nebo výstup. Žádný z portů nemůže být současně používán jako vstup i jako výstup. Pro jednotlivé porty lze také definovat útlum v rozmezí -70 až 70 dB.

Audio porty nelze využívat jako klasické přenašeče ústředny, a je potřeba je přiřadit ke konkrétnímu routovacímu objektu typu Audio V/V. Každý audio port může být přiřazen k libovolnému počtu routovacích objektů typu Audio V/V.

Nastavení Audio V/V

Obrazovka routovacího objektu typu Audio V/V je rozdělena na dvě části. Vlevo lze routovací objekty přidávat, odebírat a přejmenovávat. V pravé části obrazovky lze zvolený objekt konfigurovat, k čemuž slouží následující parametry:

  • Název – Udává pouze jméno zvoleného routovacího objektu. Nelze přímo konfigurovat.
  • Audio V/V – Přiřazení konkrétního portu audio-relé karty.
  • Ukončit příchozím hovorem – Volba pro funkci Rádio (zatím neimplementováno). V případě příchozího hovoru v době přehrávání rádia je přehrávání ukončeno a telefon uživatele začíná zvonit. Pokud není volba aktivní, příchozí hovor je ukončen s kauzou obsazeného uživatele (nebo zařazen do fronty).
  • Zapnout tón volajícímu – Umožňuje přehrání níže specifikovaného tónu směrem k volajícímu uživateli. Volající musí vždy slyšet přehrávaný tón. To znamená, že nelze přehrát tón pouze do přiřazeného portu, ale lze vypnout jeho přehrávání pro oba směry.
  • Zapnout tón do Audio V/V – Umožňuje přehrání níže specifikovaného tónu do zvoleného portu audio-relé karty po iniciaci hovorem.
  • Tón – Nastavuje tón, který se bude přehrávat volajícímu či do zvoleného portu audio-relé karty (případně oběma).
  • Vypnout tón po nastavené době – Volbou se aktivuje timeout pro tón. Pokud je vypnutý, tón je vždy přehrán celý. Po přehrání tónu je volající uživatel propojen na přiřazený výstup karty a může začít vysílat.
  • Doba tónu [ms] – Tímto parametrem můžete definovat čas přehrávání zvoleného tónu. Čas může být kratší i delší. Po vypršení timeoutu je volající uživatel propojen na přiřazený výstup karty a může začít vysílat.

Pohled na menu pro nastavení routovacího objektu Audio V/V

 

Příklad 1 – Rozhlas

Pokud chceme audio port využít jako zdroj pro rozhlas, musíme jej v menu Desky nastavit jako Výstup a následně jej přiřadit ke zvolenému routovacímu objektu typu Audio V/V. Samotné spuštění rozhlasu probíhá jako hovor směrovaný na routovací objekt Audio V/V. Chceme-li navíc přehrát nějakou hlášku, například ve smyslu Začínáme... 5, 4, 3, 2, 1... Vysíláme ..., můžeme ji zvolit v rámci routovacího objektu. Po příchodu hovoru do takového routovacího objektu je nejprve přehrána hláška do požadovaného směru (hlasateli nebo na obě strany) a teprve potom je propojen hlasatel na výstup karty.

 

Příklad 2 – Vstup vnějších tónů pro Music on Hold

Jako zdroj pro progres tón Music On Hold můžete využít port audio-relé karty konfigurovaný jako vstup. Pro tento případ dokonce nebudete ani potřebovat routovací objekt typu Audio V/V. V menu Globální data – Progres tóny musíte na záložce Audio vstupy v levé horní části přidat jeden vstup, pro který přidáte v pravém okně řádek s lokalizací a portem audio-relé karty. Tento Audio vstup následně použijete v záložce Progresy jako vstup pro Progres tón Music On Hold a také u něj změníte prioritu přehrávání tak, aby na prvním místě byl Vstup. Teď již stačí přehrávat do daného portu hudbu z Vašeho počítače nebo mp3 přehrávače a uživatelům bude místo Music On Hold přehrávána Vámi zvolená hudba.