7.5.8 Množiny

Co je množina?

Množina je routovací objekt, který slouží ke snadnému řazení objektů v různém pořadí. Například propady v routerech sice umožňují určitý způsob řazení routerů za sebe, ale ten je pevně daný pro všechny příchozí hovory. Lze se jen do řetězce napojit v různých jeho částech. To je však značně svazující. S pomocí množin můžete vytvářet různé sekvence routerů dle potřeby. Do množin lze zařadit kromě routerů také autoclip routery, vyzváněcí skupiny, svazky, tabulky zvonění a další množiny. Dále lze řadit také stanice, uživatele, přenašeče, modemy, DISA provolby a služby. V případě posledně jmenovaných je však třeba dbát na to, že jejich zařazením bude s velkou pravděpodobností řetězení ukončeno, a proto je vhodné tyto objekty řadit na konec struktury.

Po příchodu do množiny je hovor automaticky směrován na první záznam. Pokud chceme, aby se hovor v případě nenalezení vhodné cesty vrátil zpět do původní množiny objektů, je potřeba v rámci tohoto objektu nastavit řádek nebo propad s volbou Default, která je signálem pro návrat do množiny a k přechodu na další objekt (řádek) této množiny, pokud nějaký existuje. To je právě důvod, proč je například směrováním na stanici řetězec porušen. Na stanici nelze nastavit propad v případě neúspěšného routování na destinaci Default a hovor již nemá možnost se vrátit zpět do původní množiny.

Nastavení množiny

Množiny lze konfigurovat v menu Routování – Routovací objekty – Množiny. V levé části menu je zobrazen přehled vytvořených množin. Přes kontextové menu zde lze množiny přidávat, odebírat a přejmenovávat. Po výběru jedné z množin se v pravé části zobrazí její konfigurace. Samotné menu neobsahuje žádné konfigurační parametry jako ostatní routovací objekty. Konfigurace se skládá pouze z tabulky s jednotlivými objekty, na něž má být příchozí hovor směrován.

Obrázek: Pohled na menu pro nastavení množiny

Tabulka má čtyři sloupce s následujícím významem:

  • Typ – Sloupec slouží k výběru typu destinace, na kterou bude hovor směrován. Vybrat lze routery, autoclip routery, vyzváněcí skupiny, svazky, tabulky zvonění, další množiny, stanice, uživatele, přenašeče, modemy, DISA provolby a služby. Je třeba dbát na to, že zařazením objektů bez možnosti návratu do množiny bude s velkou pravděpodobností řetězení ukončeno, a proto je vhodné tyto objekty řadit na konec struktury. Volba Default, použitá v tomto sloupci, slouží k návratu do množiny na vyšší úrovni (při použití množiny v množině).
  • Id – Ve sloupci se určuje konkrétní objekt typu zvoleného v předešlém kroku.
  • Od začátku – Tato volba se týká změn volaného čísla (CPN). Pokud bylo číslo nějakým způsobem modifikováno po příchodu do ústředny a kdekoliv v množině je nastaveno Ano, znamená to, že se od tohoto objektu hledá v routerech číslo původní a nikoliv jeho změněná podoba. Pokud v tomto objektu nebo za ním opět dojde k nějaké změně volaného čísla a následující objekty množiny mají nastaveno Ne, hledá se v nich opět číslo změněné, a to až k objektu, kde je znovu nastaveno Ano.
  • Časová podmínka – Pomocí časových podmínek lze měnit podobu množiny v čase. Pro každý řádek lze nastavit jinou časovou podmínku. Dané řádky jsou pak platné pouze v době platnosti nastavené časové podmínky.