7.1 Záložka propadových parametrů

Propadová hierarchie

Veškeré parametry záložky Vlastnosti podléhají propadovým pravidlům systému. To znamená, že nastavení parametru na některé z úrovní ještě samo o sobě neznamená, že se bude objekt tímto pravidlem ve výsledku řídit. Každá z úrovní má svou prioritu. Následující obrázek definuje všechny propadové úrovně systému. Čím je zde úroveň výše, tím vyšší má prioritu.

Propadová hierarchie systému (nastavení výše položených objektů má vyšší prioritu)

Z obrázku tedy vyplývá, že nejvyšší prioritu má nastavení na úrovni profilu stanice. Naopak nejnižší prioritu má nastavení z úrovně typu přenašeče. Pokud je na některé úrovni nastaven parametr na Default, hledá se nastavení automaticky na nižších úrovních. Pokud není parametr nastaven na žádné z propadových úrovní, je použita hodnota určená zdrojovým kódem.

Záložka Vlastnosti

Záložka Vlastnosti se vyskytuje u všech routovacích objektů vztažených k uživateli a přenašeči, jak ukazuje výše uvedený obrázek. Ve výchozím nastavení nejsou vlastnosti založeny na všech úrovních, jelikož pro běžný chod systému nejsou nezbytné. Pokud potřebujete pro nějaký objekt specifikovat nastavení, lze vlastnosti snadno založit prostřednictvím tlačítka Založit vlastnosti. Stejným způsobem je můžete opět zrušit prostřednictvím tlačítka Nastavit defaultní vlastnosti. Samotná záložka se skládá ze čtrnácti podzáložek, které jsou logicky členěny dle funkce. Některé parametry se vyskytují pouze na části propadových úrovní, neboť na ostatních nemá jejich nastavení smysl. Následující podkapitoly přinášejí vysvětlení parametrů, které se na jednotlivých podzáložkách vyskytují.

 

Podzáložka Základní

Parametry této záložky jsou ve většině případů pro snazší orientaci rozděleny do bloků dle své funkce:

  • Doba při Neodpovídá [s] – parametr udává maximální dobu vyzvánění volaného telefonu. Po vypršení této doby je sestavování hovoru ukončeno s kauzou User not responding a volajícímu je přehrán obsazovací tón. Ve výchozím stavu je tento parametr nastaven na 180 s. Maximum je stanoveno na 1 hodinu.

Parametry přidržení

Sekce má tyto parametry:

  • Přidržení – volbou se povoluje přidržení hovorů (Hold).
  • Tón přidržení – nastavuje se tón, který je uživateli přehráván v případě, že je hovor přidržen protistranou. Ve výchozím stavu se přehrává progres tón Music on Hold.
  • Maximální hloubka přidržení – parametrem lze stanovit maximální počet přidržených hovorů na jedné stanici. Při dalším stisknutí tlačítka pro přidržení hovoru je uživatel spojen s prvním z přidržených, při dalším stisknutí s druhým přidrženým atd. Pokud některý z přidržených zavěsí, lze tuto pozici využít pro nové přidržení.

Přepojení hovorů

Sekce má tyto parametry:

  • ICT Povoleno – (Implicit Call Transfer) – parametr povoluje přepojení hovorů pomocí terminálu. Podporováno je:
    • Přepojení se zavěšením – před přepojením přepojovaného není hovor protistranou vyzvednut. Např. uživatel A volá uživateli B. Hovoří spolu a uživatel B přidrží hovor. Uživatel A poslouchá Music on Hold a uživatel B volí spojení na uživatele C. Ještě před vyzvednutím hovoru uživatelem C však uživatel B zavěsí. Uživateli A je místo Music on Hold přehráván vyzváněcí tón a po vyzvednutí hovoru uživatelem C spolu hovoří.
    • Přepojení bez zavěšení – před přepojením přepojovaného je hovor vyzvednut. Např. uživatel A volá uživateli B. Hovoří spolu a uživatel B přidrží hovor. Uživatel A poslouchá Music on Hold a uživatel B volí spojení na uživatele C. Počká, až uživatel C hovor vyzvedne a teprve potom zavěsí. Uživatel A je propojen na uživatele C a mohou spolu hovořit.
  • Doba návratu z přepojení [ms] – parametr definuje dobu, po jejímž uplynutí dojde k návratu přepojeného hovoru se zavěšením, pokud stanice, na kterou byl hovor přepojován, hovor nevyzvedne. Ve výchozím stavu je parametr nastaven na 20 s.

Parametry fronty

Parametry této sekce jsou dostupné pouze na úrovni skupiny a uživatele. Jedinou výjimku tvoří parametr Timeout provolávání stanic, který je také na stanici. Sekce má tyto parametry:

  • Fronta – volbou se povoluje frontování hovorů. Frontování znamená, že pokud je volající směrován na obsazenou stanici s povolenou frontou, obdrží vyzváněcí tón a může počkat, dokud se stanice neuvolní. Bez aktivní fronty by byl hovor ukončen s kauzou User busy. Když následně volaný ukončí hovor, začne jeho telefon opět vyzvánět díky hovoru, který přichází z fronty. Ve výchozím nastavení je fronta zakázána.
  • Stanice obsadí uživatele – volbou lze nastavit, zda bude příchozí hovor na stanici znamenat obsazení celého uživatele, či nikoliv. Ve výchozím stavu je obsazení uživatele aktivní. To znamená, že nemůže uživatel při aktivní volbě zároveň hovořit na dvou svých stanicích. Nemůže si také sám volat z jedné své stanice na druhou.
  • Hloubka fronty – parametr udává maximální počet zafrontovaných volajících. Každý další volající je odmítán stejně, jako kdyby na stanici fronta nebyla aktivní. Pokud se nastaví nula, znamená to neomezený počet požadavků ve frontě.
  • Zpoždění hovoru [ms] – parametr definuje dobu, za kterou hovor z fronty začne zvonit na uvolněnou volanou stanici. Ve výchozím stavu začíná zvonit ihned po zavěšení na volané stanici.
  • Maximální doba ve frontě [s] – parametr definuje dobu, po kterou může volající setrvat ve frontě daného uživatele. Po uplynutí této doby je příchozí hovor ukončen.
  • Timeout provolávání stanic [s] – parametr nastavuje timeout, po jehož vypršení se systém opět pokusí směrovat hovor na zvolenou stanici. Volba je učena primárně pro externí stanice. U těch se nelze vyhnout situaci, že budou obsazeny hovorem, který neprochází skrz systém. Obsazení je zjištěno až ve chvíli, kdy se pokouší dovolat a síť vrací obsazení (reaguje se pouze na kauzu 17 – user busy). Směrování hovoru se sice dočasně ukončí, ale pokud je aktivní fronta, je potřeba zjistit, kdy se daná stanice uvolnila a lze na ni hovor opět směrovat. Ostatní stanice uživatele se v těchto případech již opakovaně nezkouší.
  • Upozornění na hovor ve frontě – volba povoluje upozornění na příchozí frontovaný hovor. Ve výchozím nastavení je upozornění zakázáno.
  • Tón upozornění na hovor ve frontě – nastavuje progres tón, který bude přehráván uživateli do aktivního hovoru, pokud bude mít ve frontě nějaký hovor. Pro tuto funkci lze použít pouze progres tóny, které obsahují akci Vypnout. Příkladem takového progres tónu může být Queue Alert. Pokud tento progres tón v seznamu nemáte, můžete jej vytvořit kliknutím na volbu Přidej defaultní progressy.

Parametry identifikace

Parametry této sekce jsou dostupné na všech propadových úrovních systému. Jedinou výjimku tvoří parametr Outgoing hold CLIP, který je aktivní pouze na úrovni skupiny a uživatele. Sekce má tyto parametry:

  • Incoming hold CLIP – parametr slouží k přeposlání příchozí identifikace volajícího směrem k účastníkovi v případě, že přepojujete ze stanice, na které parametr nastavujete. To znamená, že pokud je nastaven na Ano, nebudete se identifikovat CLIPem vaším, ale CLIPem toho, s kým jste hovořili před přepojením. Ve výchozím nastavení je parametr nastaven na Ne.
  • Outgoing hold CLIP – parametr slouží k zobrazení identifikace původně volajícího v případě přepojení. To znamená, že pokud je nastaven na Ano, bude se vám na této stanici zobrazovat CLIP toho, kdo je na vaši stanici přepojován, a ne toho, kdo přepojuje. Ve výchozím nastavení je parametr nastaven na Ne.
  • Používat parametr "Nahradit" v identifikační tabulce – parametr umožňuje nahradit část defaultně nastaveného čísla identifikační tabulky vlastní identifikací volající stanice. Ve výchozím nastavení je nahrazení vlastním číslem povoleno. Pokud je parametr zakázán, nelze volanému mimo systém zobrazit konkrétní číslo volající stanice. V rámci systém se však stanice i nadále identifikuje svým číslem.
  • CLIR – parametr slouží k potlačení identifikace volajícího. Nastavení lze pro danou stanici měnit službou. Ve výchozím stavu je parametr nastaven na NE.
  • Jazyk – nastavuje jazyk pro Assistant.
  • Max. počet položek v tel. seznamu – parametr určuje maximální počet telefonních záznamů v osobním telefonním seznamu uživatele. Nastavuje se pouze na úrovni uživatele!

Podzáložka Routování

Sekce má tyto parametry:

  • Do portu – volbou se nastavuje směrování hovorů, odcházejících přes port ze systému.
  • Od portu – sekce se rozpadá na dva případy směrování hovorů.
    • Normální – volbou se nastavuje směrování hovorů, vstupujících portem do systému.
    • Pro služby a zaholdované – nastavuje destinaci pro směrování hovorů v případě přidržení hovoru či vstupu do služby, která nemá definovanou svou vlastní destinaci. Díky tomuto nastavení lze snadno vytvořit kompletní směrování pro externí stanice systému.
    • Autoclip parametry pro volání – volbou se vybírá soubor autoclip parametrů pro ukládání záznamů do tabulky autoclip routeru.
  • Bez portu – volbou se nastavuje směrování pro stanice, které nejsou přihlášeny k žádnému portu. Jde především o externí a email stanice systému nebo o virtuální stanice, které jsou používány pro zvláštní případy směrování.

O směrování hovorů systémem pojednává kapitola 5.1 Routery.

 

Podzáložka Routování zpráv

Záložka Routování zpráv se vyskytuje na všech propadových úrovních. Má obdobnou strukturu jako záložka routování hovorů, jen obsahuje několik rozšiřujících parametrů:

  • Do portu – volbou se nastavuje směrování zpráv, odcházejících přes port ven ze systému.
  • Od portu – volbou se nastavuje směrování zpráv, vstupujících portem do systému.
  • Autoclip parametry pro zprávy – volbou se vybírá soubor autoclip parametrů pro ukládání záznamů do tabulky autoclip routeru.
  • Bez portu – volbou se nastavuje směrování pro stanice, které nejsou přihlášeny k žádnému portu. Jde především o externí a email stanice systému nebo o virtuální stanice, které jsou používány pro zvláštní případy směrování.

O směrování hovorů systémem pojednává kapitola 5.1 Routery.

  • Blok Parametry neúspěšného odeslání
    • Opakovat při selhání – parametr nastavuje možnost opakování pokusu o odeslání SMS v případě odmítnutí sítí nebo neodeslání z jiného důvodu. Neuplatní se při nedoručení SMS z důvodu vypnuté nebo dočasně nedostupné stanice (SMS již byla doručena do SMS centra a z ohledu systému je doručena).
    • Počet opakování pokusů – parametrem se nastavuje počet pokusů o odeslání SMS při odmítnutí sítí nebo neodeslání z jiného důvodu.
    • Čas na opakování zprávy [s] – parametrem se nastavuje doba, po které se systém pokouší znovu SMS odeslat, byla-li při pokusu o odeslání odmítnuta sítí nebo nebyla odeslána z jiného důvodu. Parametr se udává v sekundách.

Podzáložka ME

Podzáložka ME slouží k nastavování parametrů pro externí stanice. Jedná se především o parametry vztahující se k přidržení hovoru pomocí externí stanice. Mobilní telefony nedisponují tlačítkem pro klasické přidržení hovoru v rámci systému, proto musí být tato funkce nahrazena sekvencí DTMF symbolů. Záložka obsahuje následující parametry:

  • Přenos – parametrem se povoluje možnost přidržení hovoru z externí stanice. Tento parametr podléhá licenci a jeho nastavení na dalších propadových úrovních je třeba zvážit. Nastavíte-li tento parametr například na uživateli, vyžádá si tolik licencí, kolik stanic k uživateli náleží (nepočítaje externí stanice, které jsou již započítány svým vytvořením).
  • Délka patternu – parametrem se nastavuje maximální povolená doba mezi jednotlivými znaky (událostmi) v patternech (vzorcích) signálů FLASH a DISCONNECT pro správné vyhodnocení těchto signálů. Je-li prodleva mezi znaky patternu delší, signál není rozpoznán a systém nebude na takové zadání reagovat.
  • FLASH pattern – nastavuje sekvenci znaků reprezentující signál FLASH, používaný pro přidržení hovoru externí stanice systémem. Opětovným zadáním FLASH patternu lze přidržený hovor opět spojit anebo při dvou aktivních hovorech pomocí něj přepínat mezi jednotlivými hovory.
  • DISCONNECT pattern – nastavuje sekvenci znaků reprezentující DISCONNECT. Ten lze použít v případě, že externí stanice má jeden hovor aktivní a druhý přidržený. Po použití DISCONNECT patternu je aktivní hovor ukončen a přidržený hovor je opět spojen s externí stanicí.
  • Neukončovat odchozí hovor – parametrem lze zajistit, aby odchozí hovor ze systému na externí stanici nebyl ukončen po zavěšení volajícího. Místo toho uživatel obdrží obsazovací tón ze systému a pomocí DISCONNECT PATTERNU má možnost se vrátit zpět k oznamovacímu tónu a provolit se systémem na požadovanou stanici. Ve výchozím stavu je volba zakázána.
  • Neukončovat příchozí hovor – parametrem lze zajistit, aby příchozí hovor z externí stanice do systému nebyl ukončen po zavěšení volaným nebo v případě neúspěšné volby v DISA provolbě. Místo toho uživatel obdrží obsazovací tón ze systému a pomocí DISCONNECT PATTERNU má možnost se vrátit zpět k oznamovacímu tónu a provolit se znovu systémem na požadovanou stanici. Ve výchozím stavu je volba zakázána.

Podzáložka Přesměrování

Celá záložka se vyskytuje pouze na úrovni skupiny a uživatele.

Tato podzáložka slouží k nastavení přesměrování příchozích hovorů na zvolenou destinaci nebo routovací objekt. Nejvyšší prioritu přesměrování má nastavení bezpodmínečného přesměrování (CFU). Zbylé dva typy přesměrování mají stejnou prioritu a každý je využíván v jiné situaci. Nastavení v této podzáložce nemusejí mít konečnou platnost, jelikož tato pravidla mohou být změněna pro vybranou skupinu uživatelů v rámci podzáložky Přesměr. – výjimky. Dále platí, že pokud má stanice A přesměrováno na stanici B, může stanice B na stanici A volat, aniž by byla přesměrována. Tato vlastnost přesměrování je označována jako Boss-secretary. Na podzáložce Přesměrování se vyskytují následující parametry:

  • CFNA – přesměrování při žádné odpovědi – parametr určuje přesměrování příchozího hovoru v případě, že uživatel tento hovor nepřijímá.
  • Časový limit [ms] – parametr určuje časový limit, po jehož vypršení je příchozí hovor přesměrován na zvolenou destinaci.
  • CFU – přesměrováno vždy – parametr nastavuje přesměrování příchozích hovorů s nejvyšší prioritou. Každý příchozí hovor je přesměrován bez ohledu na nastavení ostatních typů přesměrování této podzáložky.
  • CFEC – přesměrování při chybě nebo obsazení – parametr nastavuje přesměrování při obsazení uživatele a nebo v případě, že je směrování na tuto stanici ukončeno s chybou.

Kauza objekt – umožňuje zvolit jeden z předem definovaných kauza objektů, které naleznete v menu Globální data – Kauzy – Kauza objekty. Kauza objekt představuje v podstatě sadu chybových kauz. Na tyto kauzy se bude následně v rámci CFEC přesměrování reagovat. Kauza objekty lze také zakázat nebo využívat výchozí nastavení některé z nižších úrovní (Default).

 

Podzáložka Přesměr. – výjimky

Celá záložka se vyskytuje pouze na úrovni skupiny a uživatele.

Podzáložka Přesměr. – výjimky slouží k nastavení výjimek z přesměrování definovaného v rámci podzáložky Přesměrování. Nastavené výjimky se uplatní i tehdy, když není v rámci podzáložky Přesměrování žádné pravidlo nastaveno. Tuto záložku lze také označit jako Black/White list. Adresami lze tento list naplnit prostřednictvím telefonního seznamu.
Pro každý typ přesměrování (CFU, CFNA a CFEC) je zde k dispozici pole, ve kterém lze přidávat omezený počet výjimek z přesměrování. Každý řádek, představující jednu výjimku, se skládá ze dvou částí. V první části se určí volající, pro kterého má výjimka z přesměrování platit, a v části druhé se určí pravidlo, jak se s tímto volajícím v rámci výjimky z přesměrování zachází (zda a kam je přesměrován). Pro určení volajících, na které se bude výjimka vztahovat, jsou k dispozici stanice, uživatel, vyzváněcí skupina, přenašeč, typ přenašeče a typ stanice. Přesměrovat lze na všechny destinace jako v případě klasického přesměrování v rámci záložky Přesměrování. Vyskytují se zde však také tři volby, které si žádají bližší popis:

  • Zakázáno – volba zruší pro daného volajícího přesměrování nastavené v záložce Přesměrování a volající se dovolá na stanici uživatele.
  • Povolené – volba přesměruje příchozí hovor volajícího na destinaci nastavenou v poli označeném CFW (přesměrování povoleno). Pokud není toto pole vyplněno, chová se stejně jako volba Zakázáno.
  • Nepovolené – volba ukončí směrování hovoru konkrétního volajícího s kauzou Call reject a volajícímu je přehrán obsazovací tón.

Podzáložka Tóny

Na této podzáložce se nastavují základní tóny systému, které jsou v různých situacích přehrávány uživateli. Celé menu je rozděleno na tři části. V první části, označené Dial, lze nastavit různé oznamovací tóny. Ve druhé části, označené Alert, lze nastavit vyzváněcí tóny. Ve třetí části, označené Congestion, se nastavují obsazovací tóny. V každé z částí lze přes kontextové menu přidat řádek, ve kterém lze blíže specifikovat, v jakém případě bude daný tón přehrán. K tomuto účelu jsou ve sloupci Typ předdefinovány různé stavy, vztahující se ke konkrétnímu typu tónu. Sloupec Tón umožňuje uživateli zvolit ze seznamu vytvořených progress tónů systému. V případě části pro nastavení oznamovacího tónu navíc platí pravidlo, že řádek, který je výš, má také vyšší prioritu. U oznamovacího tónu může totiž dojít ke stavu, kdy je platných více podmínek zároveň. Vpravo od tabulky naleznete šipky, s jejichž pomocí můžete snadno měnit prioritu již nastavených řádků. Pro snadné přidání řádků s určitou prioritou slouží volby Vložit před vybraný a Vložit za vybraný. Volba Přidat slouží pro přidání záznamu za aktuálně poslední (záznam s nejnižší prioritou).

 

Podzáložka Softphone

Podzáložka Softphone slouží k nastavení parametrů systémových telefonů StarPoint. Tato podzáložka není po založení databáze vytvořena na žádné úrovni s výjimkou typu přenašeče Default IN. Softphone stanici můžete založit na všech propadových úrovních v této záložce použitím tlačítka Založit Softphone stanici. Podobně lze konkrétní nastavení na dané úrovni opět zrušit použitím tlačítka Zrušit Softphone stanice. Na podzáložce Tlačítka lze nastavovat na všech úrovních typ připojeného terminálu. Ostatní nastavení této podzáložky se opět vztahuje pouze k systémovým telefonům StarPoint.

Sekce má tyto parametry:

  • Terminál – vybírá se ze seznamu dostupných typů terminálů. Na výběr jsou:
    • IP – označuje jakýkoli VoIP terminál
    • 2N® StarPoint IP T20 – označuje IP telefon 2N StarPoint typu IP T20
    • 2N® StarPoint IP T22 – označuje IP telefon 2N StarPoint typu IP T22
    • 2N® StarPoint IP T26 – označuje IP telefon 2N StarPoint typu IP T26
    • 2N® StarPoint IP T28 – označuje IP telefon 2N StarPoint typu IP T28
    • 2N® StarPoint IP T32 – označuje IP telefon 2N StarPoint typu IP T32
    • 2N® StarPoint IP T38 – označuje IP telefon 2N StarPoint typu IP T38
    • Well VP-2009 – označuje IP telefon Well VP-2009
    • Well VP530 – označuje IP telefon Well VP530
    • Well YV2 – označuje IP telefon Well YV2
    • Well YV3 – označuje IP telefon Well YV3
    • Yealink T19P – označuje IP telefon Yealink T19P
    • Yealink T21P – označuje IP telefon Yealink T21P E2
    • Yealink T23G – označuje IP telefon Yealink T23G
    • Yealink T27P – označuje IP telefon Yealink T27P
    • Yealink T29G – označuje IP telefon Yealink T29G
    • Yealink T42S – označuje IP telefon Yealink T42S
    • Yealink T46G – označuje IP telefon Yealink T46G
    • Yealink T48G – označuje IP telefon Yealink T48G
    • Yealink W52P – označuje IP telefon Yealink W52P
    • IP interkom 1 (3, 6) – označuje interkom 2N IP interkom  s jedním, třemi nebo šesti tlačítky a klávesnicí nebo displejem
    • Cisco SPA 525G – označuje IP telefon Cisco SPA 525G
    • Cisco SPA 504G – označuje IP telefon Cisco SPA 504G
    • Grandstream GXP1625 – označuje IP telefon Grandstream GXP1625
    • Htek UC902 – označuje IP telefon Htek UC902
    • Htek UC903 – označuje IP telefon Htek UC903
    • Htek UC912 – označuje IP telefon Htek UC912
    • Htek UC923 – označuje IP telefon Htek UC923
    • Htek UC924 – označuje IP telefon Htek UC924
    • Htek UC926 – označuje IP telefon Htek UC926
  • Extendery

    • Telefony 2N® StarPoint IP typ T26 a T28 umožňují připojení až dvou extenderů s 38 tlačítky (IP key module).
    • Telefony Yealink T46G Yealink T48G umožňují připojení extenderu se 40 tlačítky (Yealink EXP40).
    • Telefony Htek UC924 a Htek UC926 umožňují připojení extenderu s 20 tlačítky (Htek UC46).
    • Ke zvolenému 2N IP interkomu lze připojit extendery s 8 nebo 16 tlačítky a nebo infopanel.
  • Restartovat IP terminál – po stisknutí dojde k restartu daného IP terminálu. Funkce je dostupná pouze pro IP terminály 2N® StarPoint IP T2xPro správnou funkci musí být v menu Přenačeče – SIP – Stack – Terminály vyplněn správný typ terminálu.

Nastavení tlačítek

Tlačítka telefonu se programují přes dialog, vyvolaný kliknutím levým tlačítkem myši na zvolené tlačítko. V dialogu se zvolí popisek tlačítka a jedna z funkcí tlačítka:

  • Zkrácená volba/Stav – tlačítko s funkcí Stav umožňuje nastavit rychlé vytáčení zadaného čísla. Zároveň lze sledovat stav zvoleného přenašeče, uživatele nebo stanice. V případě stavu uživatele jsou zohledněny všechny jeho stanice. Stav je indikován diodou u tlačítka:
    • Klid – dioda nesvítí, pokud jsou všechny stanice uživatele v klidu (zvolená stanice nebo přenašeč je v klidu).
    • Vyzvednuto – dioda svítí, pokud má alespoň jedna ze stanic uživatele vyzvednuto (zvolená stanice nebo přenašeč má vyzvednuto).
    • Zvoní – dioda bliká, pokud alespoň jedna ze stanic uživatele vyzvání (zvolená stanice nebo přenašeč vyzvání).
  • Interkom – tlačítkem s funkcí Interkomu lze propojit dva systémové telefony. Je potřeba zadat pouze číslo volané stanice. Po stisknutí tlačítka je automaticky sestaveno spojení. Na volané straně musí být systémový telefon s handsfree.
  • Žádná funkce – tlačítko nemá žádnou funkci. Nerespektuje ani propad z úrovní s nižší prioritou.
  • Hovorový slot – tlačítko slouží jako slot pro další hovor na dané stanici. Počet hovorových slotů je omezen parametrem Maximální hloubka přidržení ze záložky Vlastnosti – Základní. Stisknutím tlačítka při aktivním hovoru je tento přidržen, uživatel slyší oznamovací tón a může směrovat hovor na další stanici. Je-li na záložce Vlastnosti – Základní povolen parametr Fronta, jsou jednotlivé hovorové sloty obsazovány příchozími hovory. Mezi jednotlivými volajícími tak lze přepínat, přičemž neaktivní hovor je přidržen a volající slyší Tón přidržení.

Podzáložka AoC

Celá záložka se vyskytuje pouze na úrovni skupiny a uživatele.

Na podzáložce AoC se nastavuje garantovaný počet zobrazovaných záznamů v aplikaci Assistant. Zvlášť lze nastavit počet záznamů o ZmeškanýchPřijatých a Volaných hovorech. Ve výchozím nastavení je pro každý ze zobrazovaných typů nastaveno omezení na 20 zobrazených záznamů. Toto omezení se uplatní pouze v systémech s velkým počtem uživatelů. Pokud může systém ve své paměti uchovávat více záznamů, jsou zobrazeny všechny a omezení se tedy nemusí uživatele menšího systému vůbec dotknout.

Upozornění

  • Ve webové aplikaci 2N® NetStar Assistant lze zobrazit maximálně 20 záznamů každého typu. Celkově tedy 60 záznamů.

Podzáložka SMS při neodpovídá

Podzáložka SMS při neodpovídá umožňuje nastavit odesílání informativních SMS o zmeškaných hovorech při směrování odchozích hovorů přes přenašeče systému. Tyto SMS jsou také označovány jako SMS at no answer. Pro odeslání zprávy musí být splněny dvě základní podmínky:

  1. Volaná stanice příchozí hovor odmítne, a nebo jej nepřijímá.
  2. SMS při neodpovídá je pro volajícího resp. volaného uživatele aktivována na jedné z propadových úrovní.

Informativní SMS je následně odeslána na definovanou destinaci. Na podzáložce SMS při neodpovídá se vyplňuje také text těchto informativních SMS. Do textu SMS zprávy lze přidat parametry %c – číslo volajícího a %n – jméno volajícího.

Poznámka

  • Při použití textového řetězce %n v textu SMS zprávy musí být na přenašeči, přes který SMS zpráva odchází, vybrán telefonní seznam, ze kterého se jméno doplní. Viz kapitola 2.5 Možnosti přenašečů, sekce Zasílání informace o jménu.

Nastavení SMS zpráv (příklad pro volání do GSM):

  • Posílat SMS při nepřijatém hovoru – tato SMS je zasílána volané stanici v GSM síti při volání přes přenašeč systému, pokud není hovor vyzvednut a nebo je volanou stanicí odmítnut. Toto nastavení má přednost před nastavením pro externí stanici.
  • Posílat SMS při nepřijatém hovoru na externí stanici – tato SMS je zasílána volané externí GSM stanici při volání přes přenašeč systému, pokud není hovor vyzvednut a nebo je volanou externí stanicí odmítnut. Tato SMS se neuplatní, pokud je aktivní obecné nastavení uvedené výše!

Navíc můžete nastavit timeout pro odesílání zpráv. Pokud například nastavíte timeout na 20 s, odchozí hovor musí na volané GSM stanici vyzvánět déle než daných 20 s, aby byla SMS po ukončení sestavování hovoru skutečně odeslána. Timeout tak představuje čtvrtou podmínku pro odeslání SMS at no answer.

Princip zasílání zpráv popisují následující příklady (volání do GSM sítě):

  1. Uživatel A volá ze systému NetStar SW na cizí GSM telefon přes přenašeč systému. Má povoleno odesílání SMS a timeout je nastaven na 20 s. Stanice v GSM začne vyzvánět, ale uživatel hovor nepřijímá. Po více než 20 s uživatel A zavěsí (nebo je odmítnut protistranou). Následně je odeslána SMS nastavená v horním řádku konfigurace do zvolené destinace. Je-li jako destinace nastaven typ Origin, odešle se SMS přes stejný přenašeč, který byl použit pro hovor.
  2. Uživatel A volá na externí GSM stanici uživatele B. Uživatel A má odesílání zpráv zakázáno, kdežto uživatel B má nastaveno odesílání zpráv bez časového limitu. Po nepřijetí či odmítnutí hovoru externí stanicí je odeslána SMS nastavená v dolním řádku u uživatele B. Pokud by měl uživatel A povoleno zasílání SMS, odeslala by se na externí stanici SMS nastavená v horním řádku u uživatele A.

Podzáložka Služby

V podzáložce Služby lze založit vlastní nastavení pro konkrétní služby, u kterých chcete změnit nastavení oproti globálnímu. Ve službách lze takto nastavovat vlastní hlášky, a nebo aktivovat požadavek na PIN před provedením služby. Individuální nastavení služby můžete na dané úrovni kdykoliv zrušit prostřednictvím volby Zrušit individuální nastavení.

 

Rezervace uživatele

Služba Rezervace uživatele nabízí možnost zarezervovat si volaného uživatele, který není momentálně dostupný (je obsazen či nezvedá). Je-li funkce povolena na straně volaného i volajícího, je po úspěšném provedení rezervace volajícím systémem sledována aktivita volaného. Jakmile je volaný opět dostupný, provede služba Rezervace uživatele zpětné volání na uživatele, který si volaného zarezervoval, a po přijetí hovoru ze služby je automaticky spojen s rezervovaným uživatelem.

Poznámka

  • Služba je dostupná pouze pro interní volání v rámci systému.

Poznámka

  • Služba je ve výchozím nastavení systému povolena.

Záložka je rozdělena do tří sekcí. Sekce Rezervace provedené na uživatele povoluje či zakazuje rezervaci mě jako volaného ostatními uživateli. Sekce Rezervace provedené uživatelem a Nastavení pro službu umožňují uživateli (volajícímu) nastavit parametry rezervace.

  • Rezervace provedené na uživatele 
    • Povolení rezervace na mě – nastavuje volanému, zda je na něj možné provádět rezervace.
    • Maximální doba rezervace – udává maximální platnost provedené rezervace. Po této době je rezervace zrušena.
  • Rezervace provedené uživatelem – nastavuje volajícímu parametry rezervace, resp. povoluje službu rezervace v následujících situacích:
    • Povolení při obsazení – povoluje či zakazuje volajícímu rezervaci volaného, je-li volaný obsazen.
    • Povolení při neodpovídá – povoluje či zakazuje volajícímu rezervaci volaného, pokud volaný neodpoví do nastavené doby.
    • Povolení ve frontě – povoluje či zakazuje volajícímu rezervaci volaného po uplynutí nastavené doby ve frontě.
  • Nastavení pro službu – dovoluje volajícímu změnit nastavení služby oproti globálnímu.
    • Rezervovat při obsazení – tón, který je přehrán volajícímu, je-li volaný obsazen a je na něj povolena rezervace.
    • Rezervovat při žádné odpovědi – tón, který je přehrán volajícímu, pokud volaný neodpovídá a je na něj povolena rezervace.
    • Rezervovat ve frontě – tón, který je přehrán volajícímu po uplynutí nastavené doby, je-li zařazen do fronty a zároveň má volaný povolenu rezervaci.
    • Potvrzení rezervace – tón, který je přehrán volajícímu po úspěšném provedení rezervace volaného (po zadání kódu rezervace).
    • Neplatná volba – tón, který je přehrán volajícímu po třetím opakovaném zadání neplatného kódu rezervace.
    • Příchozí volání rezervace – tón, který je přehrán volajícímu po přijetí hovoru ze služby Rezervace uživatele. Poté je automaticky vytočen rezervovaný uživatel (volaný).
    • Kód rezervace – číselný kód zadávaný volajícím pro potvrzení rezervace volaného.
    • Založit nastavení / Zrušit individuální nastavení – umožňuje založit či zrušit individuální nastavení služby na dané úrovni.

Podzáložka Nahrávání

Celá záložka se vyskytuje pouze na úrovni uživatele, skupiny, přenašeče a typu přenašeče.

V rámci této záložky lze nastavit parametry nahrávání hovorů. Záložku naleznete ve Vlastnostech na úrovni uživatele, skupiny, přenašeče a typu přenašeče.

Sekce má tyto parametry:

  • Nahrávání – parametrem lze specifikovat režim nahrávání v dané úrovni.
    • Default – řídí se nastavením na dalších úrovních propadové hierarchie.
    • Zakázáno – zakazuje nahrávání hovorů bez ohledu na nastavení na nižších úrovních propadové hierarchie.
    • Na požádání – povoluje aktivaci a deaktivaci nahrávání hovoru teprve v jeho průběhu. Pro řízení nahrávání se využívají následující tři parametry.
    • Zapnout při alertingu – nahrávání hovoru se aktivuje ve chvíli detekce vyzvánění. Deaktivuje se ukončením hovoru.
    • Zapnout při connectu – nahrávání hovoru se aktivuje spojením hovoru. Deaktivuje se ukončením hovoru.
  • Směr nahrávání  – určuje z pohledu systému (nikoliv uživatele či skupiny) jaké hovory se nahrávají.
    • Všechny – nahrávají se všechny hovory objektu.
    • Jen příchozí – nahrávají se pouze příchozí hovory do systému. Z pohledu uživatele (skupiny) se jedná o hovory odchozí (uživatel volá do systému).
    • Jen odchozí – nahrávají se pouze odchozí hovory ze systému. Z pohledu uživatele (skupiny) se jedná o hovory příchozí (uživateli zvoní telefon).
    • Jen označené – nahrávají se pouze odchozí hovory ze systému, které mají v Komplexním routeru povolenu volbu Označení nahrávání.
    • Jen označené a příchozí – nahrávají se pouze odchozí hovory ze systému, které mají v Komplexním routeru povolenu volbu Označení nahrávání, a všechny příchozí do systému.
  • Délka patternu [ms] – parametrem lze nastavit dobu, po kterou jsou očekávány znaky patternů pro zapnutí a vypnutí nahrávání. Pokud následující znak přijde až po timeoutu, není brán jako platný (pattern není rozpoznán).
  • Pattern zapnutí – definuje se zde pattern pro zapnutí nahrávání během hovoru. Parametr může být využíván stanicemi systému, pokud je aktivní režim nahrávání Na požádání. Výchozí pattern je 1*.
  • Pattern vypnutí – definuje se zde pattern pro vypnutí nahrávání během hovoru. Parametr může být využíván stanicemi systému, pokud je aktivní režim nahrávání Na požádání. Výchozí pattern je 3#.
  • Zavěsit při neúspěšném nahrávání – parametrem lze povolit ukončení hovoru v případě, že se nepodaří spustit nahrávání hovoru (nedostupné úložiště, neplatná licence, ...).

Následující parametry definují parametry uložených souborů s nahrávkou. Pokud nejsou tyto parametry aktivní, je potřeba založit znovu vlastnosti daného objektu. Tím se založí odpovídající řádek v logickém úložišti Nahrávání hovorů.

  • Životnost položky [s] – nastavuje dobu uložení souboru s nahraným hovorem v úložišti. Po vypršení doby platnosti jsou položky odmazávány. Pokud není volba zaškrtnuta, je doba uložení nastavena na 10 let.
  • Maximální počet položek – nastavuje počet nahrávek, které může mít daný objekt v úložišti. Po dosažení tohoto limitu nejsou následující hovory nahrávány, pokud není současně povoleno mazání nejstarších souborů.
  • Využitelný prostor všech položek – lze definovat prostor v úložišti, který je vymezen pro nahrávky daného objektu. Pokud je tento prostor naplněn, následující hovory již nejsou nahrávány, pokud není současně povoleno mazání nejstarších souborů.
  • Po dosažení kvóty mazat nejstarší – volbou lze povolit mazání nejstarších souborů nahrávek v případě potřeby.

Upozornění

  • 2N TELEKOMUNIKACE a.s. nenese zodpovědnost za případné problémy s nahráváním způsobené nedostupnými síťovými disky, či dosažením maximální velikosti úložišť.

Podzáložka Zákazník

Podzáložka Zákazník obsahuje parametry funkcí implementovaných pro konkrétního zákazníka a jejich význam bude uveden jen okrajově. Záložka je rozdělena do tří sekcí. V první z nich se určuje podporovaný způsob odesílání identifikace volaného uživatele, který je využíván pro účtování hovorů (billing). Ve zbylých částech je nastavována konkrétní identifikace volaného, která bude v rámci DSS1 zprávy přenesena.

Podzáložka má tyto parametry:

  • Redirecting number – využívá se v rámci DSS1 zpráv při komunikaci s ústřednami Nokia. Udává se Schéma (číslo nebo URL), Subtyp čísla (neznámé, interní, lokální, národní, mezinárodní) a Číslo/URI (zadání konkrétního čísla či adresy).
  • Facility – využívá se v rámci DSS1 zpráv při komunikaci s ústřednami Ericsson. Udává se Schéma (číslo nebo URL), Subtyp čísla (neznámé, interní, lokální, národní, mezinárodní) a Číslo/URI (zadání konkrétního čísla či adresy).
  • Zapnutí – pro danou úroveň povoluje či zakazuje odesílání Facility nebo Redirecting čísla v signalizaci.
  • Zapnutí při přesměrování – pro danou úroveň povoluje či zakazuje odesílání Facility nebo Redirecting při přesměrovaném hovoru. Pokud má uživatel, který má nastavené přesměrování na destinaci mimo 2N® NetStar, volbu povolenu, vloží se do Facility nebo Redirecting číslo tohoto uživatele.

Pomocí tohoto informačního elementu se posílá číslo, na které se má hovor zaúčtovat. Parametr je potřeba nastavit i na přenašeči. Nastavovat lze AnoNe a Default.

Kromě DSS1 je parametr využíván také v SIP signalizaci, kde nastavuje hlavičku Diversion.