7.5.6 Tabulky zvonění

Co je tabulka zvonění?

Tabulka zvonění je routovací objekt, který se využívá pro postupné směrování hovorů na více objektů zároveň. Kombinuje tak výhody svazku a vyzváněcí skupiny. Směrování příchozího hovoru se řídí přednastavenými pravidly, která jsou vždy procházena od začátku. Ve chvíli, kdy je příchozí hovor vyzvednut na některé z destinací, kam je aktuálně směrován, je celá tabulka zvonění ukončena bez ohledu na další nastavená pravidla a do té doby započatá směrování jsou ukončena spolu s ní. Hovor nemůže být opakovaně směrován na stejnou destinaci (ochrana proti zacyklení). Kontrola se provádí, i pokud je daný objekt součástí jiného routovacího objektu (např. vyzváněcí skupiny).

Nastavení tabulky zvonění

Tabulky zvonění lze konfigurovat v menu Routování – Routovací objekty – Tabulky zvonění. V levé části menu je zobrazen přehled vytvořených tabulek zvonění. Přes kontextové menu zde lze tabulky zvonění přidávat, odebírat a přejmenovávat. Po výběru jedné z tabulek zvonění se v pravé části zobrazí její konfigurace. Samotné menu obsahuje několik parametrů s následujícím významem:

  • Default alert tóny – Tento blok umožňuje nastavit přehrávání různých vyzváněcích tónů pro určité situace.
    • Normální – Nastaví vyzváněcí tón, který se uplatní vždy vyjma následujících dvou případů.
    • Zafrontováno – Nastaví vyzváněcí tón, který se uplatní při volání na stanici, je-li: 
      • Nastaveno Routuj s frontou, a pak nezávisí na nastavení frontování na stanici, kam je hovor směrován.
      • Nastaveno Routuj a zároveň je na stanici, kam je hovor směrován, povolena fronta.
    • Stanice bez portu – Nastaví vyzváněcí tón, který se uplatní při směrování hovoru z tabulky zvonění na uživatele se stanicí bez portu, na kterou je hovor zároveň s alespoň jednou vnitřní stanicí směrován.

Obrázek: Pohled na konfigurační menu routovacího objektu Tabulky zvonění – záložka Základní

 

Nejdůležitější částí konfigurace tabulky zvonění je tabulka v dolní polovině obrazovky. Zde se nastavují pravidla posloupností směrování hovoru. K tomuto účelu slouží několik příkazů, které lze různě kombinovat. Příkazy lze rozdělit do tří logických skupin dle jejich funkce.

  • Směrování – Tyto příkazy určují objekt, na který bude hovor směrován.
    • Routuj – Příkaz směruje hovor na konkrétní objekt, specifikovaný ve zbylých sloupcích tabulky. V jednom se vybere typ objektu a v druhém následně konkrétní objekt tohoto typu. Vybrat lze stanici, uživatele, přenašeč, množinu, vyzváněcí skupinu, svazek, další tabulku zvonění, autoclip router a také objekty jako DISA, voicemail a služba. Nezapomeňte, že při směrování na voicemail, DISA provolbu (se strategií Ihned) a službu je hovor okamžitě vyzvednut, a má tedy smysl na ně hovor směrovat až na samém konci tabulky zvonění!
    • Routuj s frontou – Příkaz směruje hovor na konkrétní objekt, specifikovaný ve zbylých sloupcích tabulky s tím, že pokud je objekt obsazen, je hovor zařazen do fronty bez ohledu na nastavení frontování tohoto objektu.
  • Ukončení směrování – Tyto příkazy slouží k ukončení směrování hovoru na objekt, na který byl v rámci této tabulky zvonění hovor směrován pomocí příkazu Routuj nebo Routuj s frontou.
    • Neroutuj – Příkazem se ukončuje konkrétní směrování tabulky zvonění. Vždy je potřeba ukončovat směrování na konkrétní objekt, na který byl hovor předtím touto tabulkou směrován. Nelze například ukončit směrování hovoru na stanici uživatele pomocí příkazu pro ukončení směrování hovoru uživatele. Ve zbylých sloupcích tabulky se nastavuje objekt jehož směrování má být ukončeno.
    • Neroutuj vše – Příkazem lze ukončit všechna aktivní směrování, vytvořená v rámci této tabulky zvonění pomocí směrovacích příkazů.
  • Čekání – Tyto příkazy slouží k nastavení doby čekání mezi jednotlivými příkazy pro směrování a ukončení směrování. Samotná doba čekání je nastavena parametrem ve druhém sloupci tabulky.
    • Čekej – Příkazem se nastavuje doba čekání pro přechod na další řádek tabulky zvonění. Pokud je při směrování předchozím řádkem nalezena obsazená destinace nebo je hovor zařazen do fronty, přechází se okamžitě na další řádek tabulky zvonění. Pokud je nastavena 0, čeká se nekonečně dlouho a na další řádek se přechází pouze v případě obsazení či odmítnutí.
    • Čekej vždy – Příkazem se nastavuje doba čekání pro přechod na další řádek tabulky zvonění. V žádném případě se nepřechází na další řádek tabulky zvonění před vypršením nastavené doby. Pokud je nastavena 0, přechází se hned na další příkaz (takový řádek nemá smysl).
    • Čekej s frontou – Příkazem se nastavuje doba čekání pro přechod na další řádek tabulky zvonění. Pokud je při směrování předchozím řádkem nalezena obsazená destinace, přechází se okamžitě na další řádek tabulky zvonění. Pokud je však takový hovor zařazen do fronty, čeká se po dobu zafrontování hovoru (pokud dříve neuplyne nastavená doba pro přechod na další řádek). Pokud je nastavena 0, čeká se nekonečně dlouho a na další řádek se přechází pouze v případě obsazení či odmítnutí.

Poslední příkaz nelze zařadit ani do jedné z těchto skupin.

  • Žádné – Tento příkaz má stejnou funkci jako prázdný řádek (tedy žádnou).

Pokročilé nastavení

Menu obsahuje tyto parametry:

  • Posílat CLIP – Slouží jako rychlá identifikační tabulka pro rozlišení cesty příchodu. Po průchodu je zobrazovaná identifikace změněna na zadaný tvar. Parametr Posílat jako umožňuje nastavit dva různé režimy zobrazení identifikace. Volba Display zobrazí na displeji telefonu uvedené Číslo/URI jako CLIP volajícího, ale v historii volání u volaného uživatele se ukládá původní identifikace volajícího. Volba Force změní jak CLIP zobrazený při vyzvánění tak i identifikaci v historii volání u volaného uživatele. Parametrem Schéma se volí mezi číslem nebo URL, Typ nastavuje tzv. subtyp čísla (neznámé, interní, lokální, národní nebo mezinárodní).
  • Force Facility – Vztahuje se k volanému číslu. Využívá se v rámci DSS1 zpráv při komunikaci s ústřednami Ericsson pro účtování. Opět se udává Schéma (číslo nebo URI), Subtyp čísla (neznámé, interní, lokální, národní, mezinárodní) a Číslo/URI (zadání konkrétního čísla či adresy).
  • Force Redirecting – Vztahuje se k volanému číslu. Využívá se v rámci DSS1 zpráv při komunikaci s ústřednami Nokia pro účtování. Opět se udává Schéma (číslo nebo URI), Subtyp čísla (neznámé, interní, lokální, národní, mezinárodní) a Číslo/URI (zadání konkrétního čísla či adresy).
  • Účtovací skupina – Volbou lze pro zvolený objekt povolit přidávání zadaného čísla skupiny do účtovací věty. Tento údaj může být následně použit pro rozúčtování.

 

Obrázek: Pohled na konfigurační menu routovacího objektu Tabulky zvonění – záložka Pokročilé