6.17.2 Časové podmínky

Časové podmínky lze nastavovat v menu Globální data – Časové parametry – Časové podmínky. Toto menu je rozděleno na dvě části. V levém okně je uveden přehled definovaných časových podmínek a lze zde přes kontextové menu časové podmínky vytvářet, odebírat a přejmenovávat.

V pravém okně lze sestavovat jednotlivé časové podmínky. Jedna časová podmínka se může skládat z několika jednodušších pravidel, která se sčítají. Přes kontextové menu zde lze jednotlivé části časové podmínky přidávat, odebírat nebo upravovat. Pro úpravu a odebrání části časové podmínky je nutné mít některou označenu.

Obrázek: Základní pohled na menu časových podmínek s několika nastavenými podmínkami

Po použití volby Přidat nebo Upravit se otevře konfigurace uvedená na obrázku níže (Obrázek – Pohled na dialog pro editaci časových podmínek), díky které lze nastavovat konkrétní podobu jednotlivých časových podmínek. Pro jejich zadávání však existují určitá omezující pravidla, která je potřeba dodržet. Tato pravidla jsou uvedena pod obrázkem.

Obrázek: Pohled na dialog pro editaci časových podmínek

Vzhledem ke složitosti časových podmínek jsou jasně definována pravidla pro jejich zadávání:

  1. Jsou zavedeny parametry, volitelně vymezující absolutní hranice platnosti časového intervalu, tedy počátek a konec. Bez ohledu na další nastavení (i bez ohledu na negaci nastavené podmínky) nemůže být interval platný mimo tyto meze, pokud jsou stanoveny. V horní části nového okna pro definici časových intervalů jsou zaškrtávátka Od a Do a vedle nich políčka pro určení data a času. Těmi lze ohraničit platnost celého intervalu.
  2. Ostatní pole kromě volby Opak intervalu určují opakovací kritéria pro jednotlivé části definice toho, kdy je interval platný. Interval je ve vztahu k zvolenému časovému okamžiku platný, když:
    1. není zaškrtnut svátek nebo zvolený časový okamžik představuje nějaký z nadefinovaných svátků;
    2. není zaškrtnut žádný den v týdnu nebo zvolený časový okamžik představuje zaškrtnutý den v týdnu a zároveň;
    3. není zaškrtnut den nebo zvolený časový okamžik představuje den v daném rozmezí dnů;
    4. není zaškrtnut měsíc nebo zvolený časový okamžik představuje měsíc v daném rozmezí měsíců;
    5. není zaškrtnut čas nebo zvolený časový okamžik představuje čas v daném rozmezí času.
  3. Je-li zaškrtnut příznak Opak intervalu, neguje se pravidlo 2). Meze zmíněné v bodě 1) si ponechávají popsaný význam.

Dále jsou specifikována kritéria kladená na jednotlivé parametry:

  • pokud jsou definovány, tak údaje od a do musí představovat platné dny a časy. Pokud jsou zadány oba údaje (od i do), tak údaj od nesmí být větší než údaj do;
  • je-li zaškrtnut svátek, tak nesmějí být zaškrtnuty další volby (kromě volby opak intervalu);
  • je-li zaškrtnut den, musí se údaje od a do pohybovat v mezích 1–31 včetně a údaj od nesmí být větší než údaj do;
  • je-li zaškrtnut měsíc, musí se údaje od a do pohybovat v mezích 1–12 včetně a údaj od nesmí být větší než údaj do;
  • je-li zaškrtnut čas, musí se údaje od hodina i do hodina pohybovat v mezích 0–23 včetně, údaje od minuta i do minuta se musí pohybovat v mezích 0–59 včetně a složený časový údaj (hodina + minuta) od nesmí být větší než složený časový údaj (hodina + minuta) do.

Časové podmínky lze využít při konfiguraci směrování hovorů v rámci routerů anebo například pro přepínání profilů uživatele.