3.10 Možnosti přenašečů

Úvod

Menu Přenašeče slouží ke konfiguraci jednotlivých typů přenašečů i samotných přenašečů. V menu Přenašeče – Všechny se zpřístupní ke konfiguraci všechny přenašeče nezávisle na druhu. Pro snazší orientaci jsou přenašeče děleny dle příslušnosti k typu přenašeče a jednotlivé druhy přenašečů jsou barevně odlišeny. Pokud je potřeba zobrazit pouze vybraný druh přenašečů, lze využít ostatních položek menu Přenašeče . Ve výchozím stavu jsou přenašečům přiřazeny následující barvy: DSS1 BRI DSS1 PRI CORNET AVL ASL GSM SIP Proxy SIP Gateway SMTP klient SMTP server Softwarové SMPP . Toto nastavení lze libovolně měnit v rámci nastavení aplikace, jak bylo popsáno v kapitole 1. Informace o aplikaci.

Zakládání přenašečů

Ve výchozím stavu obsahuje databáze dva základní typy přenašečů – Default IN a Default OUT. Samotné přenašeče lze vytvořit hromadně při přiřazení přenašečů ke kartám v menuHardware – Desky . Další přenašeče a typy přenašečů lze vytvářet také ručně přes kontextové menu, které nabízí následující volby:

  • Přidat typ přenašeče – Volbou lze přidat nový typ přenašeče. Pro přiřazení přenašečů k nově vytvořenému typu přenašeče lze využít funkce Drag&Drop nebo parametru Typ na záložce Základní daného přenašeče.
  • Přidat přenašeč – Volbou se vyvolá dialogové okno pro přidání nového přenašeče. Zde je potřeba definovat název přenašeče a také jeho druh. Pro jednoduchost je druh volen výběrem z nabídky možných. Nabídka je závislá na tom, kde byla daná funkce použita. Pokud to bylo v menu Přenašeče – Všechny , jsou zde k dispozici všechny druhy přenašečů. Pokud jste funkci použili například v menu Přenašeče – Cornet , nabízí se jen přenašeče tohoto druhu. Ručně vytvořené přenašeče nejsou automaticky přiřazeny k fyzickému portu. Přiřazení je nutné provést ručně v menu Hardware – Desky .
  • Odebrat – Volbou lze odebrat označený přenašeč.
  • Přejmenovat – Volba umožňuje přejmenovat přenašeč.
  • Kopírovat – Volbou lze vytvořit kopii zvoleného přenašeče či typu přenašeče se zachováním nastavení (mění se jen položky, které nesmí být stejné).
  • Přiřadit nezměněným jména dle fyzického portu – Volba umožňuje změnit názvy všech přenašečů, kterým nebyla doposud změněna jména, dle fyzických portů, ke kterým jsou přiřazeny.
  • Přiřadit všem jména dle fyzického portu – Volba umožňuje změnit názvy všech přenašečů dle fyzických portů, ke kterým jsou přiřazeny.
  • Nastavit parametry jako na Default IN – Volba je dostupná pouze pro typ přenašeče a umožňuje rychlé nastavení všech parametrů nově vytvořeného typu přenašeče jako na Default IN.
  • Nastavit parametry jako na Default OUT – Volba je dostupná pouze pro typ přenašeče a umožňuje rychlé nastavení všech parametrů nově vytvořeného typu přenašeče jako na Default OUT.
  • Exportovat seznam SIP terminálů – Umožňuje export seznamu terminálů všech přenašečů typu Proxy do textového souboru nebo do souboru csv.

    Formát exportovaného seznamu
    název proxy (přenašeče);název terminálu;typ terminálu;MAC adresa;IP adresa;obsah hlavičky UserAgent

Pro snadný přesun existujících přenašečů mezi jednotlivými typy přenašečů je v tomto menu implementováno přesouvání záznamů myší, označované také jako drag & drop.

Následující část přináší popis jednotlivých záložek, vyskytujících se u přenašečů a jejich typů. Veškeré záložky a parametry, které jsou v těchto kapitolách popsány, jsou společné pro všechny typy přenašečů. Pokud se u některého z přenašečů záložka či parametr nevyskytuje, je to proto, že u tohoto typu přenašeče nemá smysl.

Základní

Záložka základního nastavení přenašeče obsahuje tyto parametry:

  • Jméno dle fyzického portu – Volbou lze změnit jméno přenašeče dle portu, ke kterému je přenašeč momentálně přiřazen. Jméno se skládá z názvu stacku a adresy v hranatých závorkách. V případě ruční změny jména přenašeče je volba automaticky nezaškrtnuta.
  • Typ – Tímto parametrem lze přiřadit přenašeč k tzv. typu přenašeče, který představuje další propadovou úroveň pro některé parametry.
  • Povolit volání bez stanice – Parametr nastavuje, zda bude příchozí volání bez identifikace volajícího (CLI) do portu obslouženo. Ve výchozím nastavení je povoleno. Jedná se například o situaci, kdy je k přenašeči připojen terminál ve chvíli, kdy není na přenašeči přiřazena stanice.
  • Vnitřní číslovací plán – Nastavuje pro odeslanou identifikaci volajícího (CLI) subtyp Internal. Na přenašečích s tímto nastavením není prováděna normalizace a neprovádí se rozpoznání Mobility Extension stanic! Hodnota ANO se zpravidla nastavuje u všech vnitřních portů, NE u všech vnějších portů.
  • Hovor na přenašeči je účtován – Parametr nastaví příznak (a – accounted) do účtovací věty. To znamená, že hovory přes daný přenašeč mají být účtovány. Díky nastavenému příznaku jsou věty snadno vyhledatelné účtovacím softwarem.

Sekce CLI

V sekci CLI jsou tyto parametry:

  • Identifikační tabulka – Parametrem se přiřazuje k přenašeči identifikační tabulka. Vybírá se z tabulek založených v menu Routování – Identifikační tabulky . Tabulka slouží k úpravě identifikace volajícího (CLIPu) při odchodu přes přenašeč, kterému je přiřazena.
  • Předtáčený prefix při vnějším CLI – Volbou lze danému přenašeči přiřadit prefix definovaný v rámci menu Globální data – Globální parametry . Tento prefix je následně přidáván k identifikaci volajícího pro všechna vnější čísla (subtyp jiný než Internal), ale neovlivňuje přiřazení čísla volajícího ke jménu z telefonního seznamu. Přidaného prefixu lze využít pro zpětné volání na přenašečích, které neumí pracovat se subtypem čísla (analogové linky, SIP).

Sekce Zachovat typ čísla

Parametr definuje výsledný typ čísla v odchozím nebo příchozím směru na daném přenašeči, a to jak pro identifikaci volajícího (CLI), tak pro identifikaci volaného (CPN).

Lze nastavit:

  • U příchozího CLIPu – Nastavuje, zda bude zachován typ čísla u přijímané identifikace volajícího.
  • U příchozího CPN – Nastavuje, zda bude zachován typ u volaného čísla.
  • U odchozího CLIPu – Nastavuje, zda bude zachován typ čísla u odchozí identifikace volajícího.
  • U odchozího CPN – Nastavuje, zda bude zachován typ u voleného čísla.

Význam nastavených hodnot:

  • Default – Umožňuje převzetí nastavení z vyšší úrovně.
  • Nahradit neznámé – Při tomto nastavení se normalizují pouze čísla, která přišla do ústředny se subtypem Neznámé. Ostatní subtypy čísel jsou zachovány. Normalizace probíhá dle nastavení v menu Lokalizace.
  • Nahradit vždy – Normalizují všechna příchozí čísla.
  • Zachovat – Žádné číslo neprochází normalizací. Dále jsou čísla zpracovávána se subtypem, se kterým přišla do ústředny.

Sekce Autoclip routery

Tato část slouží k přiřazení konkrétního autoclip routeru k přenašeči. Zvlášť se přiřazuje autoclip router pro hovory a zvlášť pro SMS zprávy. Více o automatickém směrování hovorů naleznete v kapitole Autoclip routery, sekce obsahuje tyto parametry:

  • Volání – Zde se přiřazuje autoclip router pro ukládání záznamů o odchozích hovorech. Další podmínkou pro uložení záznamu do tabulky nastavené v tomto menu je přiřazení autoclip parametrů volajícímu uživateli. To lze provést v menu Routování – Uživatelé a skupiny na úrovni uživatele nebo skupiny uživatelů. Samotné nastavení autoclip parametrů se provádí v menu Globální data – Autoclip parametry .
  • Zprávy – Zde se přiřazuje autoclip router pro ukládání záznamů o odchozích SMS zprávách. Podmínkou pro uložení záznamu do tabulky nastavené v tomto menu je přiřazení autoclip parametrů volajícímu uživateli. To lze provést v menu Routování – Uživatelé a skupiny na úrovni uživatele nebo skupiny uživatelů v záložce Základní. Samotné nastavení autoclip parametrů se provádí v menu Globální data – Autoclip parametry . Lze použít stejný autoclip router pro SMS zprávy i pro hovory.

Sekce Mapování kauz

V této části konfigurace lze specifikovat vlastní sady kauz, které budou využívány pro signalizaci. Jednotlivé sady lze nastavovat v menu Globální data – Kauzy – Mapovací tabulky kauz . V rámci mapovací tabulky kauz lze pro konkrétní událost nastavit její překlad do daného rozhraní (SIP, GSM a ISDN). Tyto sady je potřeba používat pouze tehdy, pokud nevyhovují přednastavené překlady kauz. Sekce má tyto parametry:

  • CP na stack – Definuje konkrétní překlad kauz pro změny směrem z ústředny do přenašeče. Jedná se tedy o změnu konkrétní vnitřní kauzy na libovolnou kauzu stacku.
  • Stack na CP – Definuje konkrétní překlad kauz pro změny směrem z přenašeče do ústředny. Jedná se tedy o překlad libovolné kauzy stacku na konkrétní vnitřní kauzu.

Pro každý směr lze zvolit konkrétní mapovací tabulku, zakázat použití tabulky přiřazené na typu přenašeče nebo volbou Default její použití povolit.

 

Sekce Zasílání informace o jménu

Nastavení parametrů této sekce má využití především pro přenašeč SIP Gateway. Na základě výběru některého ze dvou následujících parametrů, může být do pole From zprávy INVITE signalizačního protokolu SIP vložena informace o jménu volajícího. Sekce obsahuje tyto parametry:

  • Párovat s telefonním seznamem skupiny – Umožňuje vybrat skupinu, jejíž telefonní seznam bude použit pro spárování volajícího čísla a jemu odpovídajícímu jménu v tomto telefonním seznamu.
  • Doplnit jméno volající stanice – Parametr nastavuje, zda se má přidat jméno volající stanice do odchozí zprávy INVITE.

Sekce Call admission control

V této části konfigurace lze omezit počet hovorů na daném přenašeči. Sekce obsahuje tyto parametry:

  • Interní počet spojení – Umožňuje omezit počet interních hovorů. Pokud hovor přijde i odejde přes stejný přenašeč, zvýší se parametr Interní počet spojení o 2.
  • Externí počet spojení – Parametr nastavuje omezení počtu externích hovorů. Hovor přijde z daného přenašeče, ale odejde přes jiný, zvýší se parametr Externí počet spojení u obou přenašečů o 1.

Význam nastavených hodnot:

  • Default – Defaultní hodnota je 0 - neomezeně.
  • Neomezeně – Počet hovorů není omezen.
  • Omezit na – Počet maximálního počtu hovorů.

Vlastní počet kanálů

Informace o počtu hovorových kanálů, které je přenašeč schopen obsloužit.

 

Sekce Potřebné licence

V této části lze snadno překontrolovat zda je na přenašeči vyžadována licence pro Mobility Extension a nebo pro Nahrávání hovorů. Pokud je licence vyžadována, ale není v ústředně přítomna, či je nedostatečná, je zde označena červeným textem. Pokud je licence platná, je zde modrý nápis Platná licence.

 

Sekce Použité zdroje pro call admission control

V této části lze snadno zjistit, kolik v danou chvíli probíhá interních či externích hovorů na přenašeči.

Vlastnosti

Záložka Vlastnosti obsahuje řadu podzáložek, jejichž popis je pro přehlednost uveden v samostatné kapitole. Tato záložka je výjimečná tím, že veškeré parametry, které se na ní vyskytují, podléhají propadovým pravidlům. Celá propadová struktura a popis jednotlivých parametrů je uveden v kapitole 9.1 Záložka propadových parametrů.

Progress info

Tato záložka umožňuje svým nastavením přehrávání progress tónů uživateli. V některých případech jsou tóny generovány samotnou ústřednou, jindy jsou k uživateli přenášeny tóny sítě. Výsledný efekt není závislý pouze na přenašeči, k němuž je uživatel připojen, ale jedná se o kombinaci nastavení přenašeče uživatele (zpravidla vnitřní přenašeč ústředny) a opozitního přenašeče (přenašeč pro připojení do veřejné sítě či jiný vnitřní přenašeč při volání v rámci ústředny).

Přenašeč generuje tóny sítě do opozitního portu:

  • Parametry 
    • Oznamovací tón (dial) – Přenašeč je zdrojem oznamovacího tónu (dial tónu) sítě pro opozitní přenašeč, pokud tento přenašeč oznamovací tón vyžaduje.
    • Vyzváněcí tón (alert) – Přenašeč je zdrojem vyzváněcího tónu (alert tónu) sítě pro opozitní přenašeč, pokud tento přenašeč vyzváněcí tón vyžaduje.
    • Obsazovací tón (disconnect) – Přenašeč je zdrojem obsazovacího tónu (disconnect tónu) sítě pro opozitní přenašeč, pokud tento přenašeč obsazovací tón vyžaduje.
  • Možnosti nastavení 
    • Default – Zajišťuje propad na další úroveň (typ přenašeče).
    • Ano – Povoluje použití.
    • Ne – Zakazuje použití.
    • Podmíněně – Pokud je přehrávání tónu signalizováno sítí, je generovaný tón přehrán. Pokud tón signalizován není, je přehráván vnitřní tón ústředny. Pouze pro tuto volbu se uplatní sekce Resetování podmínky. Toto nastavení je doporučováno především pro přenašeč SIP Gateway.

Přenašeč vyžaduje tóny z PBX nebo opozitního portu:

  • Parametry 
    • Oznamovací tón (dial) – Přenašeč vyžaduje oznamovací tón (dial tón) od ústředny nebo opozitního přenašeče, který oznamovací tón generuje.
    • Vyzváněcí tón (alert) – Přenašeč vyžaduje vyzváněcí tón (alert tón) od ústředny nebo opozitního přenašeče, který vyzváněcí tón generuje.
    • Obsazovací tón (disconnect) – Přenašeč vyžaduje obsazovací tón (disconnect tón) od ústředny nebo opozitního přenašeče, který obsazovací tón generuje.
  • Možnosti nastavení 
    • Default – Zajišťuje propad na další úroveň (typ přenašeče).
    • Ano – Povoluje použití.
    • Ne – Zakazuje použití.

Resetování podmínky – Umožňuje přehrání některých tónů z ústředny a jiných ze sítě pro jeden hovor.

  • Parametry
    • Alert resetuje podmínku – Příchodem zprávy Alerting je resetována podmínka generování tónu a opět se očekává signalizace přehrávaného tónu.
    • Connect resetuje podmínku – Příchodem zprávy Connect je resetována podmínka generování tónu a opět se očekává signalizace přehrávaného tónu.
    • Disconnect resetuje podmínku – Příchodem zprávy Disconnect je resetována podmínka progres tónu a opět se očekává signalizace přehrávaného tónu.
  • Možnosti nastavení
    • Default – Zajišťuje propad na další úroveň (typ přenašeče).
    • Ano – Povoluje použití.
    • Ne – Zakazuje použití.

Pro snazší pochopení principu přehrávání tónů jsou zde následující příklady:

  1. Vnitřní hovor  Uživatel A má připojen telefon k vnitřnímu portu ústředny. Pokud má po vyzvednutí mikrotelefonu slyšet oznamovací tón, musí být na tomto portu nastaveno vyžadování oznamovacího tónu (dial). Pokud bude uživatel dále volat na stanici B, připojenou k jinému vnitřnímu portu ústředny, a uživatel A chce slyšet vyzváněcí tón, musí mít na portu své stanice nastaveno také vyžadování vyzváněcího tónu (alert). Pokud chce uživatel A slyšet po zavěšení uživatele B také obsazovací tón, musí mít na portu své stanice nastaveno vyžadování obsazovacího tónu (disconnect).
  2. Odchozí hovor do veřejné sítě  Předpokládejme, že hovor odchází do veřejné sítě, která generuje tóny a na vnitřní stanici má uživatel nastaveno vyžadování všech tří typů tónu. V takovém případě je potřeba, aby na portu, přes který hovor do této veřejné sítě odchází, bylo nastaveno, že přenašeč generuje vyzváněcí tón (alert). V opačném případě nebude uživateli v rámci ústředny přehráván vyzváněcí tón. Pokud chce uživatel slyšet po zavěšení uživatele ve veřejné síti také obsazovací tón, musí být na daném portu také nastaveno, že přenašeč generuje obsazovací tón (disconnect).
  3. Odchozí hovor do veřejné sítě s podmíněným generováním  Předpokládejme, že hovor odchází do veřejné sítě, která generuje jen dial tón. Uživateli však chceme zajistit, že uslyší i vyzváněcí a obsazovací tón. Pro všechny tři typy tónu nastavíme na přenašeči, přes který hovor odchází do veřejné sítě, v sekci generování tónu možnost Podmíněně a v sekci Resetování podmínky povolíme přinejmenším parametr Alert resetuje podmínku. Předpokládejme, že na vnitřní stanici má uživatel nastaveno vyžadování všech tří typů tónu. Po náběhu na veřejnou linku s tímto nastavením je uživateli nejprve přehráván oznamovací tón ze sítě a po provedení volby a začátku vyzvánění (signalizace stavu Alerting), je mu přehráván vnitřní vyzváněcí tón ústředny, jelikož síť žádný tón negeneruje. Po zavěšení ve veřejné síti je uživateli přehrán vnitřní obsazovací tón ústředny.

Ukončit hovor při přijetí PROGRESS_IND – Volbou lze aktivovat ukončování hovorů na konkrétních přenašečích v případech, kdy během sestavování hovoru signalizuje protistrana přehrávání progress tónu. V sekci se navíc definuje kauza, se kterou je hovor odmítnut. Rozlišují se dva základní stavy, ve kterých může být žádoucí následně sestavování hovoru ukončit.

  • Před alertingem – Pokud přijde zpráva PROGRESS_IND před signalizací vyzvánění protistranou.
  • Během alertingu – Pokud přijde zpráva PROGRESS_IND až po signalizací vyzvánění protistranou.

Overlap

Overlap je jeden ze způsobů posílání volaného čísla (CPN). V případě overlap volby se číslo volaného nezasílá ve zprávě Setup celé (en bloc), ale je odesíláno postupně, po jednotlivých číslicích.

Nastavení obsahuje následující parametry:

  • Overlap posílání – Povoluje overlap volbu směrem od portu do ústředny. Uplatnění nachází především na přenašečích ISDN BRI a všude tam, kde lze volit overlap.
  • Overlap přijímání – Zatím nebylo implementováno. Volba je neaktivní.
  • Overlap vytáčení – Zatím nebylo implementováno. Volba je neaktivní.
  • Doba první volby – Parametrem se nastavuje časový dohled – doba, po kterou se čeká na volbu první číslice od okamžiku vyzvednutí mikrotelefonu. Po uplynutí této doby nelze již dále volit, uživatel obdrží obsazovací tón a hovor je ukončen. Ve výchozím stavu je tato doba nastavena na 14s.
  • Doba dalších voleb – Parametrem se nastavuje doba pro zadání dalších číslic při vytáčení telefonního čísla metodou overlap. Po uplynutí této doby se začne sestavovat hovor. Ve výchozím stavu je tato doba nastavena na 6s. Pokud chcete zahájit sestavování hovoru před vypršením limitu, můžete stisknout tlačítko #.

Stanice

V záložce Stanice je uveden seznam stanic přiřazených přenašeči. Záložka se vyskytuje ve třech podobách v závislosti na přenašeči, ke kterému patří:

  1. Na přenašečích BRI, PRI, SIP Gateway a SIP Proxy je struktura podřízena nutnosti přítomnosti terminálu, k němuž je následně stanice přiřazována. Záložka se tedy skládá ze tří částí. První zleva je okno s přehledem jednotlivých terminálů přenašeče. Uprostřed je okno s přehledem stanic přiřazených konkrétnímu terminálu a vpravo je políčko, kde lze při přiřazení více stanic k jednomu terminálu určit stanici aktivní. Na všechny stanice se lze dovolat, ale v odchozím směru se terminál identifikuje jako stanice, která je označena za aktivní. K této stanici jsou také hovory účtovány.
  2. Na přenašeči Cornet je situace obdobná, jen s tím rozdílem, že nelze přiřazovat terminály (nemělo by to ani smysl), ale lze stanice přiřazovat jako typ terminálu Master nebo Slave. Při větším počtu stanic na tomtéž přenašeči je i zde možnost označit jednu ze stanic za aktivní (jednu pro typ terminálu Master a jednu pro Slave).
  3. Na přenašečích AVL, ASL a GSM je situace nejjednodušší. Zde má záložka pouze dvě části. První část slouží k přiřazování stanic k přenašeči a druhá k výběru aktivní stanice přenašeče.

Volné minuty/SMS

Záložka slouží k nastavení volných minut a SMS nad konkrétním přenašečem.

 

Výběr tarifu

Kliknutím na tlačítko Nastavit volné minuty/SMS se vyvolá dialog, kde lze zvolit jeden z tarifů, které byly definovány v menu Účtování a tarify. Navíc lze v rámci tohoto dialogu přiřadit tarifu daného přenašeče stejné nastavení, jaké bylo již dříve definováno na některém z přenašečů. V případě potřeby lze později tarif změnit prostřednictvím volby Použitý tarif. Pokud tak učiníte, ztratíte veškeré uložené údaje o volných minutách s daným tarifem nad tímto přenašečem. Pro úplné zrušení tarifu nad přenašečem lze použít tlačítko Zrušit volné minuty/SMS.

 

Nastavení volných minut a SMS

Po zvolení konkrétního tarifu se v této sekci zobrazí řádky odpovídající jednotlivým kreditům tarifu. Poklikáním na konkrétní řádek tabulky je vyvolán dialog pro nastavení počtu volných minut, SMS zpráv a také dalších vlastností kreditu pro daný přenašeč. Dialog je znázorněn na následujícím obrázku.

 

Samotná tabulka obsahuje sloupce s následujícím významem:

  • Název kreditu – Udává název kreditu jak byl definován při vytváření tarifu.
  • Volné minuty – Udává počet volných minut na měsíc pro daný přenašeč. Tento počet volných minut je také na začátku zúčtovacího období nabit na účet daného přenašeče. Pokud je počet volných minut v tomto sloupci změněn v průběhu měsíce, dojde k jeho navýšení až na začátku dalšího zúčtovacího období, pokud není určeno jinak v rámci dialogu pro nastavení.
  • Volné minuty na tento měsíc – Sloupec udává skutečný počet volných minut, které lze v tomto měsící využít. Jsou zde tedy zahrnuty také případné převedené volné minuty z předchozího zúčtovacího období.
  • Utracené minuty – Zobrazuje aktuální počet provolaných minut v daném zúčtovacím období.
  • Volné SMS – Udává počet volných SMS na měsíc pro daný přenašeč. Tento počet volných SMS je také na začátku zúčtovacího období nabit na účet daného přenašeče. Pokud je počet volných SMS v tomto sloupci změněn v průběhu měsíce, dojde k jeho navýšení až na začátku dalšího zúčtovacího období, pokud není určeno jinak v rámci dialogu pro nastavení.
  • Volné SMS na tento měsíc – Sloupec udává skutečný počet volných SMS, které lze v tomto měsící využít. Jsou zde tedy zahrnuty také případné převedené volné SMS z předchozího zúčtovacího období.
  • Utracené SMS – Zobrazuje aktuální počet odeslaných SMS v daném zúčtovacím období.
  • Vyúčtování – Umožňuje nastavit frekvenci vyúčtování, tedy délku zúčtovacího období. V tento den jsou navýšeny počty volných minut a SMS podle zvoleného režimu převodu, ale minimálně na hodnoty stanovené sloupci Volné minuty za měsíc a Volné SMS za měsíc.
  • Mód – Volbou se nastavuje způsob převodu starých volných minut do následujícího zúčtovacího období.
    • Nepřevádět – Volné minuty ani SMS se z minulého zúčtovacího období nepřevádí.
    • Napřed nové – Staré volné minuty a SMS se převádí, ale nejprve jsou využívány nové. Nevyužité jednotky starší než jeden měsíc nejsou převedeny.
    • Napřed staré – Staré volné minuty a SMS se převádí a teprve po jejich vyčerpání se začnou odečítat nové. Nevyužité jednotky starší než jeden měsíc nejsou převedeny.

Soubory

Menu zobrazuje aktuální soubory s nahranými hovory, které byly nahrány nad daným přenašečem či typem přenašeče. Menu se skládá z jednoduché tabulky s pěti sloupci s následujícím významem:

  • Název – Název zamčeného souboru.
  • Typ souboru – Udává typ zobrazeného souboru.
  • Vytvořeno – Okamžik vytvoření daného souboru.
  • Platnost po dobu – Doba zamčení daného souboru, neboli jeho životnost ve fyzickém úložišti. Po vypršení této doby bude soubor smazán.
  • Velikost – Velikost souboru.
  • CLIP Schéma – Udává schéma volajícího čísla.
  • CLIP Typ – Udává typ volajícího čísla.
  • CLIP Číslo/URI – Udává číslo nebo URI volajícího.
  • CPN Schéma – Udává schéma volaného čísla.
  • CPN Typ – Udává typ volaného čísla.
  • CPN Číslo/URI – Udává číslo nebo URI volaného.

Kontextové menu navíc nabízí následující možnosti pro manipulaci s nahrávkami:

  • Uložit – Umožní stáhnout soubor z úložiště do počítače.
  • Poslechnout si – Přehraje zvolený soubor.
  • Odebrat – Odebere zvolený soubor úložiště.
  • Odebrat vše – Maže veškeré soubory zvoleného úložiště.

Stack

Záložka Stack je díky své závislosti na druhu přenašeče popsána v jednotlivých podkapitolách kapitoly 3. Přenašeče.