3.1 Přenašeč BRI a PRI

Přenašeč BRI

Význam přenašeče je popsán v kapitole 2.2 Desky ústředny.

BRI přenašeče se přiřazují k fyzickým portům ISDN karet, určených pro základní ISDN připojení (BRI – Basic Rate Interface). Hardwarové nastavení BRI přenašečů se nachází v menu  Přenašeče   BRI/PRI  na záložce Stack. V levé části je seznam všech zavedených BRI přenašečů a v pravém okně lze konfigurovat parametry zvoleného přenašeče. Parametry jsou logicky rozděleny do několika sekcí.

 

Stav přenašeče

Pole v horní části menu zobrazuje informaci o stacku a jeho aktuálním stavu. Jsou zde zobrazovány informace o spojení jednotlivých vrstev i stavy zvýšené chybovosti či nesynchronnosti linky.

 

Parametry digitálního rozhraní

V sekci Parametry digitálního rozhraní jsou tyto parametry:

  • Typ rozhraní – Parametr nelze konfigurovat. Udává pouze typ rozhraní zvoleného přenašeče včetně informace o přenosové rychlosti.
  • Mód rozhraní – Parametr umožňuje přepínat mezi módy NT (Network Termination) a TE (Terminal Equipment). Na některých pozicích v základní jednotce lze první dva porty ISDN karet používat pouze v režimu NT. Jedná se konkrétně o pozice karet 6, 9 a 12 v základní jednotce při dodržení číslování dle kapitoly 2.2 Desky ústředny, podkapitola Adresace. Pro správnou funkci je potřeba softwarové nastavení sladit s hardwarovým a u každého portu ISDN karty správně nastavit propojky. Jako pomůcka může sloužit obrázek níže (Obrázek – Způsob nastavení propojek jednotlivých portů BRI karet).
  • Typ sběrnice – Parametr umožňuje přepínat mezi módy MPT (point-to-multipoint) a PTP (point-to-point). MPT je mód, který umožňuje pomocí jednoho fyzického portu připojit až 8 terminálů. Režim PTP slouží především pro příčky mezi ústřednami nebo pro připojení jednoho terminálu.
  • Povolené kanály – Zaškrtávací políčka tohoto parametru aktivují daný B kanál rozhraní. Pokud není zaškrtnut ani jeden, nelze se přes přenašeč dovolat ani přes něj zasílat data. Chová se jako obsazený.
  • Deaktivovat L1 v klidu – Parametr slouží k deaktivaci první vrstvy v případě neaktivity na rozhraní. Vrstva je automaticky deaktivována ústřednou po uplynutí časového limitu z parametru Doba pro deaktivaci. Příchozím hovorem je vrstva znovu automaticky aktivována.
  • Udržovat L1 aktivní – Po zaškrtnutí není pro aktivaci první vrstvy potřeba prvního hovoru. Rozhraní je automaticky udržováno ústřednou v aktivním stavu. Volbu nelze kombinovat s deaktivací první vrstvy.
  • Neaktivní L1 jako chyba – Parametrem lze aktivovat upozornění na neaktivní první vrstvu prostřednictvím ikony červeného vykřičníku v celkovém pohledu na jednotku v menu  Hardware   Desky  a červeným textem ve stavu přenašeče v horní části přehledu přenašeče. Volbu nelze kombinovat s deaktivací první vrstvy.
  • Nastavení synchronnosti SLIP – Parametrem lze povolit nastavení přijatelných úrovní skluzu linky. Volba je aktivní pouze na přenašeči v režimu TE. Pokud hodnota skluzů překročí horní úroveň, je tato skutečnost signalizována prostřednictvím ikony červeného vykřičníku v celkovém pohledu na jednotku v menu  Hardware   Desky  a červeným textem ve stavu přenašeče v horní části přehledu přenašeče. Pro zrušení statusu nesynchronní linky je potřeba, aby hodnota klesla pod spodní úroveň. Rozmezí mezi hodnotami představuje hysterezi.
  • Nastavení chybovosti BER – Parametrem lze povolit nastavení přijatelné chybovosti rozhraní. Pokud úroveň chybovosti překročí horní úroveň, je tato skutečnost signalizována prostřednictvím ikony červeného vykřičníku v celkovém pohledu na jednotku v menu  Hardware   Desky  a červeným textem ve stavu přenašeče v horní části přehledu přenašeče. Pro zrušení statusu zvýšené chybovosti je potřeba, aby hodnota klesla pod spodní úroveň. Rozmezí mezi hodnotami představuje hysterezi. Hodnota BER se zadává v exponenciálním tvaru (např. 3e–5, což znamená 3 chyby na 100000 přijatých bitů). V reálném provozu se může stát, že se na přenašeči objeví chybovost krátce po připojení kabelu. V takovém případě se nejdená o chybu, pokud chybovost sama zmizí v průběhu následujících několika minut.

Obrázek: Způsob nastavení propojek jednotlivých portů BRI karet (silná čára představuje čelo karty)

 

Specifické parametry rozhraní

V sekci Specifické parametry rozhraní jsou tyto parametry:

  • Multirámec – Představuje parametr první vrstvy So sběrnice. Bližší popis naleznete v doporučení I.430.
  • Rozšiřující sběrnice – Parametrem se aktivuje dlouhá sběrnice. Při připojení jednoho zařízení a správném vyvážení lze dosáhnout až kilometrové vzdálenosti terminálu od ústředny. Parametr lze nastavit pouze na portu v režimu NT.
  • Priorita 10 – Představuje parametr první vrstvy So sběrnice. Bližší popis naleznete v doporučení I.430. Parametr je přístupný pouze na portu v režimu TE.

Parametry DSS1 protokolu

V sekci Parametry DSS1 protokolu jsou tyto parametry:

  • L3 reverzní mód NT/TE – Po zaškrtnutí této volby se bude TE port v rámci signalizace chovat jako NT (a NT jako TE).
  • Neposílat čas na NT – Volba umožňuje povolit či zakázat odesílání času spojení v informačním elementu zprávy CONNECT směrem od NT rozhraní k TE. Parametr lze nastavit pouze pro přenašeč v režimu NT.
  • Ignorovat nenastavený explicit. kanál – Volbou lze povolit sestavení hovoru bez explicitně nastaveného B kanálu.
  • Vždy vybírat B-kanál – Parametrem lze zakázat posílání zprávy Setup se signalizací libovolného kanálu. Volba je dostupná pouze na TE rozhraní.
  • Rozpojovat L2 pokud není hovor – Parametr slouží k rozpojení druhé vrstvy v případě neaktivity na rozhraní. Vrstva je automaticky rozpojena ústřednou po uplynutí časového limitu z parametru Doba pro rozpojení. Příchozím hovorem je vrstva znovu automaticky spojena.
  • Udržovat L2 spojenou – Po zaškrtnutí není pro spojení vrstvy potřeba prvního hovoru. Druhá vrstva je automaticky udržováno ústřednou. Volbu nelze kombinovat s rozpojením druhé vrstvy.
  • Rozpojená L2 jako chyba – Parametrem lze aktivovat upozornění na rozpojenou druhou vrstvu prostřednictvím ikony červeného vykřičníku v celkovém pohledu na jednotku v menu  Hardware   Desky  a červeným textem ve stavu přenašeče v horní části přehledu přenašeče. Volbu nelze kombinovat s rozpojením druhé vrstvy.
  • Odchozí číslovací plán – Ve zprávě SETUP nastavuje u volaného čísla číslovací plán.
  • Terminály – Pole je aktivní pouze pro přenašeče v módu NT typu MPT a je potřeba v něm uvést veškeré připojené ISDN terminály a jejich MSN čísla. K těmto terminálům lze následně na záložce Stanice přiřadit stanici, díky čemuž se bude v rámci ústředny terminál identifikovat jako zvolená stanice.

Upozornění

  • Pobočková ústředna 2N® NetStar umožňuje na ISDN rozhraní zpracovat (tj. přeposlat na jiné, než ISDN rozhraní) pouze hovory kódované pomocí kodeku G.711 A–law. Příchozí hovory kódované kodekem G.711 µ–law je možné skrze ústřednu přeposílat pouze mezi ISDN rozhraními.

Diagnostika digitálního rozhraní

V sekci Diagnostika digitálního rozhraní jsou tyto parametry:

  • Stav linky – Parametr nelze nastavovat. Ukazuje pouze aktuální stav první vrstvy rozhraní.
  • Počet SLIPů za minutu – Parametr uvádí počet nutných skluzů synchronizace (SLIP) „zahozením" části dat. Ke skluzům dochází vlivem nesynchronního taktu připojených ústředen. Hodnota je obnovována každých šest sekund a představuje minutový vážený průměr.
  • Bitová chybovost za sekundu – Parametr BER (Bit Error Rate) uvádí počet chybných bitů za sekundu v průběhu přenosu. Hodnota je obnovována každých šest sekund a představuje minutový vážený průměr. V paxy se může stát, že se na přenašeči objeví chybovost krátce po připojení kabelu = to není chyba, pokud tato chybovost sama zmizí v řádu několika minut od připojení.
  • Pokud je využíván dohled nad portem prostřednictvím SNMP, je potřeba aktivovat některé nebo všechny následující parametry: Neaktivní L1 jako chybaNeaktivní L2 jako chybaNastavení synchronnosti SLIPNastavení chybovosti BER. V opačném případě nebude chyba portu detekována a ústředna nebude moct odeslat upozornění.

Záložka Expertní

  • Odchozí parametry (PBX vytáčí)
  • Příchozí parametry (PBX přijímá)

Přenašeč PRI

Význam přenašeče je popsán v kapitole 2.2 Desky ústředny.

PRI přenašeče se přiřazují k fyzickým portům ISDN karet, určených pro primární ISDN připojení (PRI – Primary Rate Interface). Hardwarové nastavení PRI přenašečů se nachází v menu  Přenašeče   BRI/PRI  na záložce Stack. V levé části je seznam všech zavedených PRI přenašečů a v pravém okně lze konfigurovat parametry zvoleného přenašeče. Parametry jsou logicky rozděleny do několika sekcí.

 

Stav přenašeče

Pole v horní části menu zobrazuje informaci o stacku a jeho aktuálním stavu. Jsou zde zobrazovány informace o spojení jednotlivých vrstev i stavy zvýšené chybovosti či nesynchronnosti linky.

 

Parametry digitálního rozhraní

V sekci Parametry digitálního rozhraní jsou tyto parametry:

  • Typ rozhraní – Parametr nelze konfigurovat. Udává pouze typ rozhraní zvoleného přenašeče včetně informace o přenosové rychlosti.
  • Mód rozhraní – Parametr umožňuje přepínat mezi módy NT (Network Termination) a TE (Terminal Equipment). Pro správnou funkci je potřeba softwarové nastavení sladit s hardwarovým a u každého portu ISDN karty správně nastavit propojky. Jako pomůcka může sloužit obrázek dole (Obrázek – Způsob nastavení propojek pro PRI porty).
  • Povolené kanály – Zaškrtávací políčka tohoto parametru aktivují daný B kanál rozhraní. Pokud není zaškrtnut ani jeden, nelze se přes přenašeč dovolat ani přes něj zasílat data. Chová se jako obsazený. Nultý a šestnáctý B kanál nelze za normálních okolností použít pro přenos hovoru či dat. Tyto kanály jsou zaslepeny. Používají se v PCM 1. řádu pro rámcovou synchronizaci a pro přenos signalizace.
  • Deaktivovat L1 v klidu – Parametr slouží k deaktivaci první vrstvy v případě neaktivity na rozhraní. Vrstva je automaticky deaktivována ústřednou po uplynutí časového limitu z parametru Doba pro deaktivaci. Příchozím hovorem je vrstva znovu automaticky aktivována.
  • Udržovat L1 aktivní – Po zaškrtnutí není pro aktivaci první vrstvy potřeba prvního hovoru. Rozhraní je automaticky udržováno ústřednou v aktivním stavu. Volbu nelze kombinovat s deaktivací první vrstvy.
  • Neaktivní L1 jako chyba – Parametrem lze aktivovat upozornění na neaktivní první vrstvu prostřednictvím ikony červeného vykřičníku v celkovém pohledu na jednotku v menu  Hardware   Desky  a červeným textem ve stavu přenašeče v horní části přehledu přenašeče. Volbu nelze kombinovat s deaktivací první vrstvy.
  • Nastavení synchronnosti SLIP – Parametrem lze povolit nastavení přijatelných úrovní skluzů (SLIP) linky. Volba je aktivní pouze na přenašeči v režimu TE. Pokud hustota skluzů překročí horní úroveň, je tato skutečnost signalizována prostřednictvím ikony červeného vykřičníku v celkovém pohledu na jednotku v menu  Hardware   Desky  a červeným textem ve stavu přenašeče v horní části přehledu přenašeče. Pro zrušení statusu nesynchronní linky je potřeba, aby hodnota klesla pod spodní úroveň. Rozmezí mezi hodnotami představuje hysterezi.
  • Nastavení chybovosti BER – Parametrem lze povolit nastavení přijatelné chybovosti rozhraní. Pokud úroveň chybovosti překročí horní úroveň, je tato skutečnost signalizována prostřednictvím ikony červeného vykřičníku v celkovém pohledu na jednotku v menu  Hardware   Desky  a červeným textem ve stavu přenašeče v horní části přehledu přenašeče. Pro zrušení statusu zvýšené chybovosti je potřeba, aby hodnota klesla pod spodní úroveň. Rozmezí mezi hodnotami představuje hysterezi. Hodnota BER se zadává v exponenciálním tvaru (např. 3e–5, což znamená 3 chyby na 100000 přijatých bitů). V reálném provozu se může stát, že se na přenašeči objeví chybovost krátce po připojení kabelu. V takovém případě se nejdená o chybu, pokud chybovost sama zmizí v průběhu následujících několika minut.

Obrázek: Způsob nastavení propojek pro PRI porty (silná čára představuje čelo karty)

 

Specifické parametry rozhraní

V sekci Specifické parametry rozhraní jsou tyto parametry:

  • Preferuj CRC – Parametrem lze povolit upřednostňování komunikace se zabezpečením pomocí kontrolního součtu (Cyclic Redundancy Check). Ústředna se v tomto případě pokouší nejprve navázat spojení s podporou CRC a teprve v případě neúspěchu přistoupí na komunikaci bez podpory CRC. 
  • Prodloužená sběrnice – Parametrem se aktivuje dlouhá sběrnice u PRI označovaná jako Long Haul. Při správném vyvážení lze dosáhnout více než kilometrové vzdálenosti ústředen (asi 1,5km).

Parametry DSS1 protokolu

V sekci Parametry DSS1 protkolu jsou tyto parametry:

  • L3 reverzní mód NT/TE – Po zaškrtnutí této volby se bude TE port v rámci signalizace chovat jako NT (a NT jako TE).
  • Neposílat čas na NT – Volba umožňuje povolit či zakázat odesílání času spojení v informačním elementu zprávy CONNECT směrem od NT rozhraní k TE. Parametr lze nastavit pouze pro přenašeč v režimu NT.
  • Ignorovat nenastavený explicitní kanál – Volbou lze povolit sestavení hovoru bez explicitně nastaveného B kanálu.
  • Vždy vybírat B–kanál – Parametrem lze zakázat posílání zprávy Setup se signalizací libovolného kanálu. Volba je dostupná pouze na TE rozhraní.
  • Rozpojovat L2 pokud není hovor – Parametr slouží k rozpojení druhé vrstvy v případě neaktivity na rozhraní. Vrstva je automaticky rozpojena ústřednou po uplynutí časového limitu z parametru Doba pro rozpojení. Příchozím hovorem je vrstva znovu automaticky spojena.
  • Udržovat L2 spojenou – Po zaškrtnutí není pro spojení vrstvy potřeba prvního hovoru. Druhá vrstva je automaticky udržována ústřednou. Volbu nelze kombinovat s rozpojením druhé vrstvy.
  • Rozpojená L2 jako chyba – Parametrem lze aktivovat upozornění na rozpojenou druhou vrstvu prostřednictvím ikony červeného vykřičníku v celkovém pohledu na jednotku v menu  Hardware   Desky  a červeným textem ve stavu přenašeče v horní části přehledu přenašeče. Volbu nelze kombinovat s rozpojením druhé vrstvy.
  • Odchozí číslovací plán – Ve zprávě SETUP nastavuje u volaného čísla číslovací plán.

Upozornění

  • Pobočková ústředna 2N® NetStar umožňuje na ISDN rozhraní zpracovat (tj. přeposlat na jiné, než ISDN rozhraní) pouze hovory kódované pomocí kodeku G.711 A–law. Příchozí hovory kódované kodekem G.711 µ–law je možné skrze ústřednu přeposílat pouze mezi ISDN rozhraními.
  • Terminály – Toto pole se v případě PRI rozhraní neuplatní.

Diagnostika digitálního rozhraní

V sekci Diagnostika digitálního rozhraní jsou tyto parametry:

  • Stav linky – Parametr nelze nastavovat. Ukazuje pouze aktuální stav první vrstvy rozhraní.
  • Počet SLIPů za minutu – Parametr uvádí počet nutných skluzů synchronizace „zahozením" části dat. Ke skluzům dochází vlivem nesynchronního taktu připojených ústředen. Hodnota je obnovována každých šest sekund a představuje minutový vážený průměr.
  • Bitová chybovost za sekundu – Parametr BER (Bit Error Rate) uvádí počet chybných bitů za sekundu v průběhu přenosu. Hodnota je obnovována každých šest sekund a představuje minutový vážený průměr.

Pokud je využíván dohled nad portem prostřednictvím SNMP, je potřeba aktivovat některé nebo všechny následující parametry: Neaktivní L1 jako chybaNeaktivní L2 jako chybaNastavení synchronnosti SLIPNastavení chybovosti BER. V opačném případě nebude chyba portu detekována a ústředna nebude moct odeslat upozornění.

 

Záložka Expertní

  • Odchozí parametry (PBX vytáčí)
  • Příchozí parametry (PBX přijímá)