Zvukové zdroje

Co je dobré vědět

  • Vytvořený zdroj (SIP, Playlist, Mikrofon...) je nutné přiřadit do relace v menu Relace. Tím se určí, do kterých decoderů/speakerů/RTP destinací bude tento zdroj vysílat audio stream.
  • 2N IP Audio System umožňuje používat několik druhů vstupních zdrojů a jejich použití vždy závisí na konkrétní aplikaci.
  • HW zdroje jsou závislé na zvukové kartě serverového PC, je možné použít i externí zvukovou kartu.
  • 2N® Net Mic umožňuje hlášení do Relace pomocí tlačítka A, je nutné však 2N® Net Mic přidat jako Zvukový zdroj v dané Relaci.
  • 2N® Net Audio Encoder umožňuje hlášení do Relace, je nutné však
    2N® Net Audio Encoder přidat jako Zvukový zdroj v dané Relaci.
  • 2N® Net Mic při akci na tlačítko (při přehrávání playlistu do zóny nebo při hlášení do zóny) vysílá 2N® Net Mic s nejvyšší prioritou.
  • Akce živé hlášení do zóny se vyvolá stisknutím nastaveného funkčního tlačítka na 2N® Net Micu a tlačítka A.

Vysvětlivky pro 2N® Net Mic tlačítka:

 ... A ... tlačítko pro hlášení

 ... B ... dosud nevyužité tlačítko

 ... C ... funkční tlačítko 1 až 12 sloužící přehrávání nebo hlášení do Zóny/Net Audio Decoderu/Net Speakeru

 

Hardwarové vstupy

Jedná se o jednotlivé vstupy vašeho serveru – PC, na kterém běží 2N® IP Audio Manager, viz architektura systému v kapitole Úvod. Především se využívá mikrofon, interní/externí zvuková karta nebo mixer – je možné přehrávat hudbu uloženou lokálně pomocí běžného audio přehrávače.

 

Playlist – seznam skladeb

Jedná se o klasický princip dobře známého vytváření playlistů z běžných přehrávačů hudby. Pro vytvoření nového playlistu je nutné zmáčknout tlačítko "+" a přidat jeden nebo více souborů .mp3 .wma do playlistu. Lze označit i více souborů pomocí tlačítka Shift/Ctrl.

Zvukové zdroje – přidání playlistu

Pokud budete chtít do nového playlistu přesunout soubory z jiného počítače, než na kterém běží server, je nutné použít volbu "Importovat soubor" v menu Administrace → Souborový manažer. Tímto způsobem se přenese soubor z vašeho PC na serverové PC a obsah bude možné přehrávat i po odpojení vašeho PC (Control panelu).

Souborový manager

 

Takto lze naplnit server MP3 soubory i vzdáleně přes WAN síť.

Množina uživatelů

Množina uživatelů je společným prvkem pro více uživatelů. Tomuto vstupu lze přiřadit několik uživatelů, kteří posléze mohou z konzole vysílat pomocí tohoto vstupu. Není tedy nutné vytvářet pro každého uživatele vlastní relaci provázanou s jeho uživatelským vstupem, ale lze vytvořit jednu relaci provázanou s množinou uživatelů, do které se pak tito uživatelé mohou přihlašovat.

Příklad: Jazyková škola má učebnu angličtiny a němčiny. V této jazykové škole učí 4 učitelé: Mr. Cook, Ms. Scott, Hr. Himmel a Fr. Moselle. Pomocí množiny uživatelů můžete vytvořit vstup učebna AJ a vstup učebna NJ.

  • Množinu uživatelů "učebna AJ" povolíte pro uživatele Mr. Cook a Ms. Scott.
  • Množinu uživatelů "učebna NJ" povolíte pro uživatele Hr. Himmel a Fr. Moselle.

Tímto způsobem jste vytvořili možnost přehrávat audio v učebnách a učitelé si pomocí nástroje Console jednoduše zvolí svoji učebnu.

Přidání učitele do množiny uživatelů

Internetové rádio

Zdroj Internetové rádio umožňuje vložit URL daného rádia nebo zvolit rádio se seznamu rádií. Rádiu je možné a nastavit parametr zpoždění (hodnota v ms) – charakterizuje velikost bufferu pro rádio. Podporovaná jsou rádia ve formátu mp3 a wma. Ve výjimečných případech může dojít k výpadku služby poskytující správu a přehrávání internetový radií. Z toho důvodu je dobré mít jako zálohu alespoň jedno podporované internetové radio z webové stránky http://www.mikesradioworld.com/.

Internetové rádio

Uživatelský vstup

Jedná se o vstup, který přísluší uživateli a určuje parametry audio toku od tohoto uživatele, například při přehrávání z Console. Na následujícím obrázku je zobrazeno výchozí nastavení uživatelského vstupu.

Uživatelský vstup

Obecný RTP vstup

Jedná se o obecný zvukový vstup. Všechna zařízení, která podporují vysílání zvukového toku pomocí RTP protokolu a kodeku G.711, L16, mohou sloužit jako zdroj zvuku pro relaci. Zvukový zdroj se definuje naslouchacím portem a IP adresou. Pokud je IP adresa unicastová, není nutné ji definovat (je to IP adresa serveru). Pokud má IP Audio Manager naslouchat na definované multicastové adrese, je nutné tuto adresu vyplnit (potom se uvažuje zadaný port + IP multicast). Pokud je nutné zdroj zvuku zabezpečit, je možné definovat zdrojovou IP adresu, což zaručí, že multicastový stream bude přijímán ze zařízení s touto IP adresou.

Obecný RTP vstup

Net Mic

2N® Net Mic je HW konzole pro vysílání do systému 2N IP Audio System. Po připojení konzole k LAN sítí se mezi zdroji automaticky objeví zdroj Net Mic. Je možné nastavit zpoždění zvukové cesty dle podmínek ve vaší síti pro lepší kvalitu sdělení. 

Pro přístup k nastavení 2N® Net Micu klikněte na záložku Zvukové zdroje Net Mic, kde se vám zobrazí pohled pro nastavení 2N® Net Micu.

Úvodní pohled na 2N® Net Mic pomocí aplikace 2N® IP Audio Control Panel

V tomto zobrazení můžete nastavit akce hlášení a přehrávání na tlačítka 2N® Net Micu do 2N® Net Audio Decoderů nebo 2N® Net Speakerů. Po kliknutí na příslušné číslo si můžete nastavit funkční tlačítko.

 

Nastavení funkčního tlačítka na 2N® Net Mic.

 

Výběrem přehrávaného playlistu a přetažením zóny do pole Vybrané zóny nastavíte tlačítku 2N® Net Mic přehrávání playlistu do zóny. Při nastavování živého hlášení do zóny změníte položku Funkce tlačítka na "Výběr zóny pro živá hlášení" a stejně přetáhnete vybranou zónu. Stačí kliknout na Uložit a můžete začít používat přednastavená tlačítka 2N® Net Mic.

Co je dobré vědět

Indikaci hlášení v zóně lze vypnout v sekci Tlačítka pomocí zaškrtávacího políčka Indikace aktivity zón.

Net Audio Encoder

2N® Net Audio Encoder je HW konzole pro vysílání do systému 2N IP Audio System. Po připojení konzole k LAN sítí se mezi zdroji automaticky objeví zdroj Net Audio Encoder. Je možné nastavit zpoždění zvukové cesty dle podmínek ve vaší síti pro lepší kvalitu sdělení. 2N® Net Audio Encoder umožňuje hlášení do Relace pomocí logického vstupu, je nutné však 2N® Net Audio Encoder přidat jako Zvukový zdroj v dané Relaci.

Logický vstup

Zapojení logického vstupu aktivuje přehrávání do vybrané Relace. Pro ovládání logického vstupu jsou dvě možnosti. První možnost je připojit tlačítko na vstup označený + (galvanicky oddělený zdroj + 7 V) a na vstup označený 1 (0 V). Druhá možnost je, že vstup bude reagovat na napětí, spíná na vstup označený 1 (0 V) a GND.

 

Logický vstup (stream) lze ovládat dvojím způsobem:

  1. krátkým stisknutím tlačítka (pulsem) se stream spustí a opětovným stisknutím tlačítka (pulsem) se stream vypne.
  2. Stream je spuštěn po celou dobu sepnutí tlačítka a po jeho uvolnění se stream vypne. Toto ovládání je vhodné např. pro aktivaci streamu pomocí externího relé. 

Pro přístup k nastavení 2N® Net Audio Encoder klikněte na záložku Zvukové zdroje  Net Audio Encoder, kde se nám zobrazí pohled pro nastavení 2N® Net Audio Encoder.

Obrazovka nastavení 2N® Net Audio Encoderu

VoIP zdroj (SIP)

Zdroj typu SIP umožňuje připojit Net Speaker jako VoIP (Voice over IP) stanici k VoIP ústředně pomocí protokolu SIP. Pro připojení k ústředně je potřebné znát její IP adresu, uživatelské jméno, heslo (pokud je vyžadováno) a port. Podrobný popis pro jednotlivé parametry a možnosti nastavení je v následujících kapitolách.

VoIP zdroj

Stav zdroje

Pole v horní části menu zobrazuje informaci o typu stacku (komunikačního protokolu) a jeho aktuálním stavu.

  • SOCK_TCP_ERROR – nepodařilo se otevřít TCP socket
  • SOCK_UDP_ERROR – nepodařilo se otevřít UDP socket
  • CREDS_IN_ERROR – autorizační server není k dispozici
  • CREDS_OUT_ERROR – autorizační klient není k dispozici
  • REALM_CONFLICT – zadaný realm koliduje s realmem/aliasem jiného přenašeče
  • STUNNING – probíhá získávání veřejné adresy ze STUN serveru
  • STUN_TIMEOUT – STUN server není dostupný
  • EXPIRED – platnost získané veřejné IP adresy vypršela
  • SIP_REGISTERING – probíhá registrace brány
  • REG_TIMEOUT – server služby REGISTRAR není dostupný
  • REG_NOT_AUTH – registrace nebyla autorizována
  • REG_REJECTED – registrace byla zamítnuta s chybou

Základní parametry

  • Port – představuje lokální port 2N® IP Audio Manageru, na kterém daná brána komunikuje s protistranou.
  • Realm(Domain) – definuje doménu, nad kterou komunikuje tato brána. Podle domény a portu specifikovaných v tomto nastavení jsou následně směrovány hovory na IP Audio Manager. U příchozích INVITE se kontroluje pole Request-URI a v něm položka Realm (Domain) + port. Odpovídá-li nastavení SIP GW, jsou pakety zaroutovány na IP Audio Manager. Obsluhovány jsou také zprávy INVITE, jejichž Request-URI jsou uvedeny v poli Aliasy.
  • Hlavička Via/Contact – definuje obsah hlavičky Via a Contact.
  • Připojit k – hlavička se vyplní vlastní IP adresou ústředny.
  • FQDM – v hlavičce se uvede Host Name ústředny, který lze vyplnit přímo na IP rozhraní ústředny.
  • NAT – vyplní se napevno veřejná IP adresa a port NAT, na který mají být protistranou zasílány signalizační zprávy pro IP Audio Manager. Na základě nastaveného routingu portu a IP adresy na routeru jsou pakety směrovány na IP Audio Manager.
  • STUN – vyplní se adresa a port STUN serveru, který umožní zjistit aktuální adresu za NAT routerem.
  • Vyžaduje autorizaci – volbou lze aktivovat vyžadování autorizace pro příchozí hovory od protistrany. Pro autorizaci hovorů jsou využívány údaje uživatelských loginů. Loginy se procházejí vždy všechny. 

Parametry vzdáleného SIP Serveru

  • Adresa – udává IP adresu nebo DNS jméno oponenta (operátor nebo další ústředna), ke kterému chcete IP Audio Manager příčkou připojit (kam se mají směrovat hovory a požadavky na registraci). Pokud je potřeba použít jiný port než 5060, je potřeba jej specifikovat za dvojtečku (192.168.122.43:5071).
  • Protokol – lze specifikovat, zda se má používat pro přenos striktně UDP či TCP, nebo jen jeden z těchto dvou protokolů. Pokud je zvolena možnost NAPTR (Name Authority PoinTeR), je nejprve proveden dotaz na DNS server a podle jeho odpovědi se nastaví přenosový protokol. Pouze při tomto nastavení a s vhodným DNS serverem lze zároveň využít parametr Použít DNS SRV.
  • Registrovat linku – volbou lze povolit registraci k protistraně a specifikovat číslo (Caller ID), pod kterým se bude tato brána registrovat. Pokud není brána zaregistrována, nejsou na ni přeposílány ani požadavky na sestavení hovoru.

Autorizační údaje

  • Jméno – parametr představuje uživatelské jméno pro přihlášení k protistraně
  • Heslo – parametr představuje heslo pro připojení k protistraně

IP filtr

Parametr slouží k zabezpečení před nežádoucími pokusy o spojení s 2N® IP Audio Managerem přes danou SIP Gateway. Po zaškrtnutí této volby bude IP Audio Manager zpracovávat pouze požadavky, které dorazily z důvěryhodných IP adres uvedených v seznamu. Pomocí tlačítek vpravo od seznamu IP adres nebo po vyvolání kontextové nabídky pravým tlačítkem myši v seznamu IP adres lze přidat novou IP adresu nebo stávající odebrat či změnit. 

SIP

Další nastavení VoIP

  • Vždy zprostředkovávat RTP – pokud je tento parametr aktivní, je RTP stream vždy směrován skrze VoIPovou kartu v ústředně. V opačném případě může být RTP stream veden zcela mimo ústřednu (v případě spojení VoIP – VoIP) a ústředna řeší jen signalizaci takového hovoru.
  • Reverzní vyjednávání RTP – touto volbou se nastavuje způsob vyjednávání kodeků. Pokud není volba zatržena, nabízí ústředna kodeky již ve zprávě Invite.
  • Používat krátké hlavičky – při aktivní volbě jsou v odchozích SIP paketech použity zkratky položek hlavičky. Například: From = f, To = t, Via = v. Tato optimalizace slouží k minimalizaci přenášených dat.
  • V číslech nenahrazovat +,#,* – uvedené znaky jsou v číslech nahrazovány odpovídajícími řetězci %xx jen v případě, že volba není zaškrtnuta. V opačném případě jsou odesílány.
  • Směrovat podle hlavičky To – pouze v případě zaškrtnutí volby probíhá směrování příchozích hovorů daného přenašeče dle hlavičky To. V ostatních případech (též výchozí nastavení!) se hovory směrují dle hlavičky Request URI.
  • Dedikovaný Registrar – využívá se pouze pro bránu a umožňuje směrovat registraci na jiný server.
  • Adresa – IP adresa zvoleného Registrar serveru
  • Port – port zvoleného Registrar serveru
  • Schéma – nastavuje schéma sip nebo tel v hlavičce "To" a "From" signalizačního protokolu SIP. Volba tel slouží pro sítě využívající číslovací plán dle doporučení E.164.
  • Min. MTU – nastavuje mezní délku paketu pro povinné použití TCP při zvoleném režimu UDP&TCP. Doporučená maximální hodnota je 1448 bytů.

Hlavičky

  • Doplňovat doménu – prostřednictvím této sekce lze specifikovat doménu, která bude použita v rámci hlaviček From a To.
  • Vysílat informace – P-Asserted-Identity – volbou lze aktivovat hlavičku P-Asserted-Identity ve zprávě INVITE. Tato hlavička slouží k přenosu potlačeného čísla volajícího. Protistrana je z ní schopna získat informaci o volajícím čísle i v případě, kdy má aktivní funkci CLIR (potlačení identifikace volajícího). Na SIP Gateway přenašeči je defaultně zapnuta (hlavička je přítomna), kdežto na SIP Proxy přenašeči defaultně vypnuta (hlavička chybí).

Aliasy

Volba umožňuje specifikovat další Realmy (Domény), které budou akceptovány na tomto přenašeči. Do přenašeče bude umožněn routing příchozích hovorů (jejich INVITE), u kterých pole Request-URI odpovídá nastavení dané SIP GW nebo SIP Proxy a jejich Doménám nebo Aliasům.

RTP

  • DSP – sekce pro optimalizaci přenášených dat. Pakety nejsou zbytečně odesílány, pokud uživatel nehovoří. Zkratka VAD představuje Voice Activity Detection.
    • Vypnutý VAD
    • VAD dle G.729 Annex B
    • VAD light
  • Generovat comfort noise – parametrem se aktivuje generování umělého šumu pozadí. Uživatelé klasických analogových linek jsou zvyklí na určitý šum na pozadí a právě ten je zde simulován pro obdobný pocit z hovoru.
  • Maskovat ztracené pakety – parametrem lze zapnout optimalizaci dopočítávání pravděpodobného obsahu ztracených paketů. 

QoS

Sekce TOS/DiffServ umožňuje nastavit odchozí parametry paketu, které určují prioritu pro jeho zpracování síťovými prvky.

  • SIP – udává hexadecimální hodnotu priority pro SIP pakety
  • RTP – udává hexadecimální hodnotu priority pro RTP pakety
  • Standardní hodnoty – obnoví výchozí hodnoty nastavení obou parametrů 

Potlačování echa

Záložka umožňuje aktivovat různé způsoby potlačení ozvěny.

  • Potlačování vypnuto
  • Profil G.168 8 ms
  • Profil G.168 16 ms
  • Profil G.168 32 ms
  • Profil G.168 64 ms
  • Profil G.168 128 ms
  • Zpoždění [ms]
  • Adaptivní potlačování
  • Nelineární zpracování
  • Opakované použití koeficientů
  • Automatické řízení

Jitter buffer

Záložka obsahuje několik parametrů pro optimalizaci kolísání velikosti zpoždění paketů při průchodu sítí.

  • Zpoždění [ms]
  • Hloubka [ms]
  • Automatická adaptace
  • Parametry zkrácené adaptace
  • Dolní mez [ms]
  • Horní mez [ms]
  • Práh 

Různé

  • Příjem značek v hovoru
    • Režim – parametr umožňuje nastavit podporovanou metodu příjmu DTMF značek v hovoru.
  • Vysílání značek metodou INFO
    • DTMF – umožňuje zvolit jednu ze dvou režimů vysílání DTMF značek metodou SIP INFO. Režimy se od sebe liší různým formátováním zprávy přenášející DTMF značky.
  • Keep-alive
    • Perioda – definuje periodu odesílání keep-alive paketů. Ve výchozím stavu je perioda nastavena na 10 s. 
  • STUN server
    • Server STUN umožňuje klientům NAT (tj. počítačům za firewallem) sestavovat telefonní hovory s poskytovatelem VoIP hostovaným mimo lokální síť.
    • Adresa – je potřeba vyplnit adresu STUN serveru (IP či doménové jméno). Adresa je použita v případě, že je v konfiguraci RTP rozhraní přenašeče zvolena metoda STUN IP. Ve výchozím stavu je nastaven server stunserver.org.
    • Port – parametr nastavuje port, který bude pro STUN používán. Ve výchozím stavu je hodnota nastavena na port 3478.