3.1 Programování LN

Výhodou LN je, že se programuje pouze CJ, kam se ukládají všechny parametry. Např. při výměně hlásky proto není třeba nic programovat znovu. U systému s několika výtahy programujete pouze jednu CJ. Paměť je nezávislá na napájení CJ.

CJ je možné programovat třemi způsoby:

  1. Telefonicky na dálku – Přístup je chráněn heslem. Hlasové menu je v jazyce podle země určení výrobku.
  2. Z telefonu ve strojovně
  3. Počítačem přes USB – Pomocí 2N softwarového řešení, tzv. Servisní nástroje. Lze provádět i upgrade firmwaru, nahrávání jazykových mutací a vlastních hlášení.

Konfigurace telefonem

Než začnete

  • Ujistěte se, že Váš telefon umožňuje tónovou volbu (problém může být s tzv. systémovými telefony u některých PBX).
  • Připravte si písemně předem vše, co chcete naprogramovat.
  • Pokud není LN zcela nový, ujistěte se, že máte správné servisní heslo a pokud si nejste zcela jisti, jak je LN naprogramovaný, použijte vždy úplnou inicializaci.

Upozornění

  • Pozor! Inicializuje se i servisní heslo!

Vstup do programovacího režimu

Do programovacího režimu lze vstoupit pouze během příchozího spojení (volání z PSTN na LN) nebo po vyzvednutí telefonu ve strojovně a volby číslice 9.
Pro vstup musíte vložit heslo ve tvaru servisní heslo

Poznámka

  • Nezapomeňte zadat hvězdičku před a za heslem.

Pokud je zadané heslo správné, LN ohlásí „Vstoupili jste do programovacího menu" a dále pokračuje nápověda, která se mění podle kontextu. Heslo je z výroby nastaveno na 12345

Poznámka

  • Doporučujeme Vám zadat jiné heslo, aby bylo Vaše zařízení chráněno proti cizím osobám.

Pokud však toto heslo zapomenete, Vaše data ještě nejsou ztracena - je však nutno kontaktovat výrobce. Při zadávání hesla máte limit 5 sekund (nebo Vámi nastavený limit 1 až 9 sekund) na každý znak, jinak LN zavěsí.

 

Vlastní programování

Jakmile jste vstoupili do programovacího režimu, můžete změnit kteroukoli programovatelnou hodnotu, nebo více hodnot, a to v jakémkoli pořadí. Postup je jednoduchý - nejdříve se zadává číslo funkce, pak její hodnota. Jako oddělovač, popř. „enter" slouží hvězdička. Obecně tedy má funkce následující tvar:

číslo funkcehodnota

Číslo funkce je trojmístné (viz tabulka). Po vložení tohoto čísla a hvězdičky LN hlásí číslo nebo název parametru, jeho aktuální hodnotu a možný rozsah. Po vložení hodnoty a druhé hvězdičky LN hlásí „Hodnota byla uložena" nebo „Neplatná hodnota", pokud je hodnota mimo povolený rozsah.

Varování

  • Některé telefonní přístroje mají tu nežádoucí vlastnost, že po stisku tlačítka (tj. po odvysílání DTMF signálu) na zlomek vteřiny "ohluchnou". V takovém případě neuslyšíte celý text a je vhodné použít jiný telefon.

Chyba při programování

Pokud se zmýlíte během zadávání čísla (ať už jde o číslo funkce nebo o hodnotu) a zjistíte to dříve, než stisknete hvězdičku, je možné celé číslo zrušit stiskem znaku  a zadat znovu.

Pokud LN odmítne zvolené číslo parametru nebo zadanou hodnotu, je možno pokračovat v programování – číslo funkce je třeba zadat znovu i v případě, že chybná byla až hodnota.

Pro návrat do vyšší úrovně hlasového menu můžete použít znak  .

Pokud naprogramujete jinou hodnotu, než jste chtěli a hodnota se uloží, můžete ji samozřejmě zadat znovu správně.

 

Konec programování

Po uložení všech hodnot, které jste potřebovali změnit, ukončete programování stisknutím znaku  . LN vyšle signál zavěšení a zavěsí. Pokud znak  nepoužijete, LN sice zavěsí později, ale nemá to žádný vliv na uložení hodnot (ty se ukládají do paměti ihned po vložení).

Pokud si nejste zcela jisti, ověřte si, že se LN po naprogramování chová podle Vašich představ. Vyplněný formulář bezpečně uložte.

 

Problémy a jejich řešení

LN nereaguje správně na DTMF povely, například nelze vstoupit do programování. 

Přenos hlasu je dnes převážně digitální, s použitím nejrůznějších kompresních algoritmů. Přenášený DTMF signál je proto často zkreslený. Navíc může být v některých případech přenášen tzv. povelovým kanálem, jehož zpoždění se může rozcházet se zpožděním hovorového kanálu.

Upozornění

  • Zkušenosti ukazují, že zejména v poslední době, při přenosu sítí GSM, je někdy rekonstrukce DTMF signalizace prakticky nemožná!

V těchto případech zkuste volat z jiného přístroje (například z digitální PBX) nebo programujte z telefonu ve strojovně. Pokud LN nelze naprogramovat ani ze strojovny, ani z PSTN, pak pravděpodobně nezadáváte správné heslo.