3.1 Programování

Veškeré parametry interkomu se nastavují na dálku, prostřednictvím libovolného telefonu s tónovou volbou (lze použít i mobilní telefon). Nejdříve je třeba na interkom zavolat a vstoupit do programovacího režimu. Vstup do tohoto režimu je chráněn servisním heslem.

V programovacím režimu pracuje hlasové menu, takže není nezbytné používat tento návod, programujete-li pouze běžné parametry. Menu je trvale uloženo v hlasové paměti interkomu, v jazyce, pro který byl interkom naprogramován ve výrobě. Po vložení celého čísla parametru či paměti si lze vyslechnout, jak je daný parametr naprogramován. Lze si tedy mimo jiné i ověřit, že naprogramovaná čísla jsou správná.

Veškeré parametry jsou bezpečně uloženy v paměti typu EEPROM, která není závislá na napájení.

Tip

  • Připravte si písemně hodnoty, které chcete naprogramovat. Zmenší se tak pravděpodobnost chyby. Zároveň získáte i zápis o tom, co jste naprogramovali.

Vstup do programovacího módu

Do programovacího módu lze vstoupit pouze během příchozího spojení (volání z telefonu na interkom). Pro vstup do programování musíte vložit servisní heslo ve tvaru  heslo . Servisní heslo je z výroby nastaveno na 12345, lze jej samozřejmě změnit. Pokud zadáte heslo dobře, spustí se hlasové menu. Nyní je možno začít s vlastním programováním.

Vlastní programování

Parametry, které chcete změnit, můžete programovat v libovolném pořadí a kolikrát chcete. Příkaz pro změnu jednoho parametru má tento tvar:

číslo parametru  hodnota parametru 

Každému parametru, který je možné naprogramovat, a také každé paměti, je přiřazeno trojmístné číslo – číslo parametru (viz programovací tabulka). Toto číslo tedy interkomu říká, který parametr chcete změnit, a znak  slouží jako klávesa "Enter". Po jejím zadání interkom zopakuje číslo parametru (nebo paměti) a přečte současný obsah (kromě hesel). Pak lze zadat nový obsah – ten má různý význam a různou délku, podle konkrétní zvolené funkce (viz programovací tabulka). Na závěr opět znak  jako "Enter". Interkom potvrdí, že data uložil. Tento postup je třeba opakovat tolikrát, kolik parametrů chcete změnit.

 

Programování hesla pro spínač

Spínač je možné ovládat až 10ti různými hesly, která lze uložit do paměti interkomu. Funkcí 811 lze do seznamu přidávat hesla a funkcí 812 je lze opět jednotlivě mazat. Výchozí stav z výroby je heslo 00. Pokud chcete tato heslo zrušit, můžete je "odebrat ze seznamu":


Funkce 997 smaže celý seznam hesel pro spínač, včetně hesla 00. Funkce 999 smaže mimo jiné i hesla pro spínač, ale obnoví heslo 00 a také servisní heslo, 12345.

 

Omezení výběru hesel

Při ovládání spínače po telefonu se heslo může zadávat bez jakýchkoli značek začátku a konce, a délka hesla není pevně daná, interkom musí po každém přijatém znaku zjistit, jestli se již nejedná o kompletní heslo. Proto není vhodné, aby jedno heslo bylo stejné, jako začátek jiného hesla.

  • Pokud taková hesla pro ovládání spínače použijete, delší heslo lze použít jen s hvězdičkami před a za ním.
  • Pokud interkom odmítne uložit heslo, znamená to, že seznam hesel pro spínač je plný, nebo že toto heslo už bylo vloženo.
  • Heslo spínače se nesmí shodovat ani s heslem pro příchod/odchod, den/noc, nebo se servisním heslem.

Chyba při programování

  • Pokud naprogramujete špatnou hodnotu, můžete ji naprogramovat znova dalším příkazem (nebo kdykoli později).
  • Pokud uděláte "překlep" při zadávání, lze zadané číslo zrušit znakem  . Tím se zruší celé číslo a můžete je zadat znovu.
  • Pokud zadáte nesprávné číslo parametru nebo špatnou hodnotu, interkom zadání odmítne a je třeba začít znovu číslem funkce.
  • Pokud nestisknete v časovém limitu žádné tlačítko, interkom vyšle signál "zavěšení" a zavěsí. Limit je 5 sekund, po každém znaku  je "na rozmyšlenou" 30 sekund. Limit 5 sekund se počítá až poté, co interkom přečte vše, co se vztahuje k momentální pozici uživatele v programovacím menu. Limit lze prodloužit - viz tabulka. 

Tip

  • V programovacím režimu zadejte číslo parametru a  , vyslechněte si hodnotu parametru a stiskem  se vraťte do hlavní nabídky.

Mazání všech hesel, všech pamětí, úplná inicializace

Následující 3 funkce Vám usnadní práci, pokud chcete při programování hesel, pamětí nebo úplně všeho začínat "s čistým stolem":

  • 997 – smaže celý seznam hesel pro spínač, včetně hesla 00.
  • 998 – smaže paměti všech tlačítek (01–02) a hesla příchod/odchod a den/noc.
  • 999 – smaže úplně celou paměť a nastaví výchozí hodnoty (viz tabulka parametrů).

Ochrana před nechtěným smazáním

Tyto funkce by nemusely mít vlastně žádnou zadávanou "hodnotu", ale bylo by zde velké nebezpečí jejich nechtěného spuštění (při překlepnutí). Proto se jako "parametr" musí znovu zadat platné servisní heslo.

Upozornění

  • Úplná inicializace trvá několik sekund, během mazání paměti interkom vysílá trvalý tón. Funkce 997 a 998 trvají o něco méně, signalizace je také trvalým tónem. 

Paměti tlačítek lze mazat i jednotlivě – stačí zadat při programování "prázdné číslo". Například:  smaže paměť 1 tlačítka 1.

Zapomenutí servisního hesla

Pokud servisní heslo zapomenete, je nutno kontaktovat výrobce. Výrobce může na dálku změnit Vaše zapomenuté servisní heslo na 12345, aniž změní jakýkoli jiný parametr. 

Tip pro volbu hesel

Tip

  • Písmena na klávesnici telefonu lze využít pro snadné zapamatování hesla. Pokud např. zvolíte heslo „kopretina", je to totéž jako 567738462, ale proti devítimístnému číslu je to mnohem snazší na zapamatování.